Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Krása zániku 2024

  Do bývalé hospody, na vyprázdněné sídliště a zámek proměněný na učiliště nás zavedlo letošní putování. S fotografem Markem Podhorou a synem Hynkem na chvíli vstupujeme do ticha opuštěných domů – nahlédneme do samoty, abychom o ní mohli podat zprávu, zachycujeme možná poslední výkřik zrazených míst: domů i celých areálů, které lidé po desetiletí užívali, aby je nakonec odevzdali zániku.
  Jan Štifter Foto: Marek Podhora
  20. Březen 2024 - 21:25
 • Podzimní Jindřichův Hradec láká na klid a romantiku

  Proč navštívit právě Jindřichův Hradec? A proč právě teď? V rozhovoru jsme se ptali starosty Michala Kozára také na místa, která turistům někdy bývají skrytá. Vydejte se tam, kde historie tančí v rytmech babího léta.
  26. Říjen 2023 - 23:33
 • Nejděsivější místo? Fakta o lese Boru

  Čtenáři asi budou znát „Branišovský les“, správně Bor, ležící západně od Českých Budějovic. Říká se a píše se o něm mnoho tajemného, a z přívětivého lesa se tak postupně stalo nejděsivější místo České republiky, alespoň jak uvádějí senzační titulky v médiích. Škoda. Přívětivým místem zůstal a má i svou pravdivou historii. Pro časopis Barbar ji zrekonstruoval archivář Daniel Kovář.
  Daniel Kovář
  31. Květen 2023 - 19:25
 • Vydejte se do kraje Petra a Pavla

  Sudety. Pevná hráz socialismu a míru. Bohem zapomenutý kraj. Všechna tahle označení patří Tachovsku. A právě odtud pochází nový český prezident. Vydejme se na výlet do míst, kde se narodil a vyrůstal: do Plané a do Milířů.
  11. Květen 2023 - 11:55
 • URBEX 2023: Ve větru se houpe růženec

  Říká se tam U Herodesa, protože hned vedle je stejnojmenné zastavení křížové cesty. Některá jména ale k sobě podivně přitahují pohnuté osudy. Zatímco biblická tradice přisuzuje antickému krutovládci vyvraždění betlémských kojenců, zdejším tyranem se stal učitel Jiří Toncar, který tu v roce 2006 zavraždil svou manželku. Areál mlýna je prázdný, prozkoumali jsme ho s fotografem Markem Podhorou.
  Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
  11. Duben 2023 - 08:52
 • Nažidla. 20 let poté

  Probudil jsem se s pusou plnou hlíny… Syn mi doslova odlétl, nestačila jsem ho chytit… Nenapadlo mě, když jsem ve zprávách viděla reportáž o nehodě, že to je autobus, kde sedí můj táta a spousta dalších, které znám… Když jsme k této nehodě vyjížděli, vůbec jsme nevěděli, co za hrůzu nás tam čeká…Tyhle příběhy spojuje jediné slovo: Nažidla. Od tragické nehody uplynulo přesně dvacet let.
  Lenka Štifterová, Foto: Milan Havlík
  30. Březen 2023 - 18:46
 • Když v hlavě exploduje vesmír. Naději přináší Autis Centrum

  Žijí sami se sebou, ve své vlastní hlavě. Vejde se do ní vesmír, který se nepodobá žádnému dalšímu. Svět, kterému nikdo další nerozumí. Do rodiny vstupují jako mimozemšťané – přicházejí v míru, ale ne vždycky jsou tak pochopeni. Autistům a lidem okolo nich už roky pomáhají v budějovickém Autis Centru. Je křižovatkou životů také tří žen. Tady jsou tři příběhy lidí, kteří sdílejí zkušenost s autisty.
  Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
  31. Leden 2023 - 06:07
 • Zneužívání po česku. Tolik případů jsme ještě neměli

  Lucie Kozlová má za sebou dvanáctiletou praxi pod vlajkou Bílého kruhu bezpečí. Setkává se s příběhy, které by jiný jen těžko unesl: naslouchá obětem domácího násilí, pomáhá lidem, které někdo sexuálně zneužíval, získává svědectví z rodin, kde se stala vražda. V posledních letech také musí reagovat na nové případy, které souvisí s covidem nebo zhoršující se ekonomickou situací.
  Jan Štifter, Foto: Archiv
  10. Leden 2023 - 17:28
 • V galerii jako doma nebo u babičky

  Ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích je až do konce roku výstava nazvaná Tvary, barvy, pohodlí: nábytek Jitona. Představuje produkci jihočeského a západočeského nábytkového impéria z let 1959–1989. Proč se v galerii mohou mnozí lidé cítit jako doma, vysvětluje kurátor Ladislav Zikmund-Lender.
  Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
  02. Prosinec 2022 - 00:19