Rodokmeny od mojedejiny.cz

Plzeňské zvonění

Kdo a kdy vyrobil první zvon na světě, už asi nikdy nikdo nezjistí. Ale jaká je historie těch plzeňských, zjistit můžeme. Odkrývá příběhy staveb a míst, válek, mírů, a nakonec i veřejných sbírek, které umí zázraky.
Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
06. Květen 2024 - 03:25

První zmínky o zvonech jsou totiž více než čtyři a půl tisíce let staré a pocházejí z Mezopotámie. Na českém území víme o zvonech už od 9. století našeho letopočtu a vyrábějí se u nás dodnes. V Praze na Zbraslavi se jim věnuje už několikátá generace rodiny Manouškových a v Brodku u Přerova odlévá ze zvonoviny velebné tóny rodina Dytrychů.

Práce obou zvonařských rodů se nacházejí i ve věžích kostelů v Plzni, která je ovšem historicky spjata ještě s jedním významným zvonařským rodem: s Pernery. Nejstarší známý zvonař z tohoto rodu, Jan Perner, pocházel možná z Tyrolska, podle jiné teorie snad z Bernu. V roce 1702 se přestěhoval do Plzně, kde o rok později otevřel zvonařskou dílnu. Po něm ji vedl jeho syn Jan Josef Perner. Když však roku 1768 zemřel, jeho syn Jan Josef se vydal do ciziny a po návratu do Čech se už do Plzně nevrátil. V roce 1772 se usadil v Českých Budějovicích, kde převzal dílnu po zvonaři Antonínu Pöglovi a založil tím budějovickou větev rodu Pernerů.

Plzeňský rod Pernerů ovšem nezanikl, ba dokonce ani jeho zvonařská dílna. Bývala – mimo jiné – v domě U Tří zlatých zvonků v Pražské ulici č.p. 88, nebo v místech, kde se dodnes říká U Zvonu a zvony tu vyráběl Petr Pavel Prokop Perner, Václav Perner a Robert Perner. Po něm nakonec dílnu převzali jeho zeťové Jiří Zykmund a Karel Šulc. Rodině Pernerů patřil také nejmenší plzeňský kostel, U Ježíška. Jeho suterén ukrývá rodinnou hrobku, zatímco z věžičky se ozývá svým nezaměnitelným zvukem jeden z nejstarších plzeňských zvonů. V roce 1777 ho ulil zvonař Jakub Vilém Seitz, druhý manžel vdovy Pernerové.

Možná tento zvon vděčí samotnému Ježíškovi za to, že jako zázrakem unikl válečným rekvizicím a že odolává i zlodějům. Za války jej kdosi z věžičky snesl a dobře ukryl a úřady na něj kupodivu zapomněly. V časech míru se jej zase dvakrát pokusil někdo ukrást. Nadělal mu šrámy, ale Ježíškův zvon zvoní z věže maličkého kostela dál.

Z KATEDRÁLY DO DALEKA

Lidovou písničku o tom, že plzeňská věž převyšuje kopce, zná asi každý. Ale legendu, že zvony z téhle věže jsou slyšet až deset kilometrů daleko, dávno lidé zapomněli. Nebylo jak si ji připomenout. V důsledku válečných rekvizic ve dvacátém století kostel sv. Bartoloměje oněměl.

Původně jeho hlas tvořil souzvuk pěti zvonů. Čtyřtunový Bartoloměj býval druhým největším zvonem v Čechách. S ním nad Plzní zvonila ještě Marie, Jan, Prokop a ani ne půltunový zvon Anna. Jejich srdce přestala bít za první světové války. Ve věži zůstal osamělý Prokop, všechny ostatní zvony byly zrekvírovány.

V roce 1931 se nejvyšší kostelní věž u nás dočkala zvonů nových. Bartoloměj, Marie, Jan a Anna byly vysvěceny 26. října, těsně před oslavami třináctého výročí vzniku republiky. Ale jejich život nebyl dlouhý. Přišla druhá válka a s ní druhá vlna rekvizic. Kostel v centru Plzně opět umlkl. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!