Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Motýlí efekt

  Začalo to nenápadně. Rozhovorem se suchozemcem Luďkem, který si kdysi vlastníma rukama na zahradě ve Frýdku-Místku postavil pět metrů dlouhou plachetnici z překližky. Nazval ji Setka a vydal se s ní na oceán na sólo závod Setka Atlantic Challenge.
  Lea Mandíková
  12. Květen 2024 - 23:31
 • Kateřina Wohlmann Votavová: Kokrhání zakázáno

  Ráda sleduji trendy kolem sebe a nemusí to zásadně díky mé branži znamenat, že jsem posedlá jen těmi módními. Čím dál víc toužíme se sžít s přírodou. Co dřív naši předkové považovali za pokrok, snažíme se teď omezit. Ať už jde o streč v módě, plastový nábytek, či kovové příbory. Omlouvám se, ale nechci jíst dřevěnými příbory z vydlabaných misek – a to jsem, aspoň si myslím, dost pokroková.
  Kateřina Wohlmann Votavová
  25. Srpen 2023 - 07:05
 • Na náhodu nespoléháme

  Vždy je to trochu zázrak, když se Čech dokáže prosadit v mezinárodní konkurenci v oblasti, pro niž našinci chybějí pořádné tréninkové podmínky. Moře ani deltu říčního veletoku u nás nenajdeme, přesto máme amatérské rybáře, kteří závodí na těchto vodách a jednoznačně patří mezi evropskou špičku.
  Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
  01. Červen 2023 - 09:06
 • Mistrovství v cestování vlakem. Nasedněte a poznejte Švýcarsko

  Co s načatým večerem? Může mít i překvapivé vyústění: nastoupit v osm večer v Českých Budějovicích do vlaku, povečeřet, vyspat se, nasnídat a po osmé ráno vystoupit ve švýcarském Curychu. Dvanáct hodin v pohybu, a přesto v klidu. Zájem o cesty přímým nočním lůžkovým vozem ČD je tak velký, že místenky bývá nutné pořídit s větším předstihem. Jarní a letní Švýcarsko nabízí spoustu atraktivních výletních cílů – včetně těch, které naše země přibližují.
  Alena Binterová
  26. Květen 2023 - 19:17
 • Lidské zuby jsou letokruhy. Co jste o nich nevěděli?

  Zkuste si tipnout, kolik času člověk za život stráví čištěním zubů nebo kdy dentisté začali používat vrtačky. Známý českobudějovický zubař Martin Žižka ze Stomatologické ordinace Pražská připravil deset zajímavostí o zubech a zubní hygieně.
  pr
  18. Listopad 2022 - 00:28
 • S láskou ke kraji aneb Co na srdci, to na jazyku

  S podzimem se otevírá novinka nazvaná Jihočeské tržiště, což je virtuální trh, kde mohou jihočeští zemědělci, producenti potravin a farmáři nabízet své produkty školám ve svém okolí. Cílem je zajistit do školních jídelen kvalitní jihočeské potraviny od lokálních výrobců, které chce projekt podpořit. O různých formách této podpory mluví ředitelka úřadu Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
  Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
  20. Říjen 2022 - 09:19
 • Mazané výlety

  Na Dívčáku, Kleti a v zoo už ji to nebavilo. Pustila se do objevování skrytých míst jižních Čech, a to ji drží dodnes. Markéta Mazancová, Jihočeška a máma tří dětí, svým během a toulavou povahou zahájila úspěšný projekt s názvem Mazané výlety.
  29. Srpen 2022 - 00:04
 • Nočním vlakem do Curychu, k horám i jezerům

  V osm večer nastoupit v Českých Budějovicích do vlaku, povečeřet, vyspat se, posnídat a po osmé ráno vystoupit ve švýcarském Curychu. Dvanáct hodin v pohybu, a přesto v klidu. Přijet do cíle dostatečně odpočatý na to, aby měl člověk hned chuť objevovat krásné město, anebo přestoupit do dalšího vlaku a vydat se do krajiny velehor, vodopádů, průzračných jezer a řek. Proč ne?
  Alena Binterová
  23. Květen 2022 - 10:07
 • Zimní cesty ven

  Výlety po adventních trzích jsme si museli odpustit, proč ale zůstávat celé dny doma? Teple se oblečte, vezměte děti a vzhůru na cesty! Ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu přinášíme několik tipů na zimní výlety, procházky, rozjímání i poznání tam, kde nemoc a omezení snad číhají jen z dálky.
  Petra Vicková
  13. Leden 2022 - 09:01