Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • 111 porovnání a 1 lágr

  Kniha Když století městem proletí II. od Milana Bindera a Daniela Kováře optikou Jana Štiftera.
  Jan Štifter
  20. Březen 2017 - 10:16
 • Zastavte se ve středověku: 12 neznámých zřícenin

  Tohle není Hluboká, Krumlov ani Jindřichův Hradec. A přesto právě jejich kameny pamatují slávu českého středověku. Historik Jiří Cukr objevil pro časopis Barbar dvanáct neznámých zřícenin hradů. Vydejte se do míst, kterými se procházeli Přemyslovci nebo Rožmberkové, a o kterých jste možná neměli ani tušení.
  Jiří Cukr, historik
  14. Březen 2017 - 16:04
 • Mraky přes židovské nebe

  Ve dvacátých letech bydlelo jen v Českých Budějovicích téměř 1500 Židů. Dnes na jihu Čech zůstávají poslední, kteří ještě pamatují hrůzy druhé světové války. Ta jejich národ téměř vyhladila. Historie tak hluboká, až z toho mrazí, měla zmizet v komínech koncentračních táborů. Židovské nebe ale nevyhaslo. I když na něm stále září jen pár hvězd.
  Šimon Felenda
  08. Únor 2017 - 09:43
 • Národní památkový ústav vydává na začátku roku tři nové publikace

  Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích vydává tři nové publikace: Šaty chodicí - každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku; Zámecké divadlo v Českém Krumlově - obnova a prezentace; Apartmány na zámku v Náměšti nad Oslavou.
  03. Únor 2017 - 10:03
 • Když Budějovicím vládly tramvaje

  K opravdovému městu patří tramvaj. To byla věta, která rezonovala Budějovicemi na počátku 20. století. Roku 1908 se město pustilo do výstavby kolejí a už o rok později, 15. června 1909, byla slavnostně zahájena doprava na hlavní trati, která spojila nádraží s Pražským Předměstím. To byla linka P, následně doplněná ještě o druhou: L, obsluhující Linecké Předměstí.
  Jan Štifter, Foto: Archiv Dopravního podniku města České Budějovice
  18. Leden 2017 - 08:58
 • Unikly demolici

  Tyhle stavby byly odsouzené k zániku. Nejen lidé, ale i domy mají svůj poločas rozpadu, i domy umírají. Pak se musí stát něco výjimečného. Časopis Barbar přináší svědectví o zázracích – záchraně budov, o kterých kdysi někdo rozhodl, že jejich čas vypršel. Přesto se jim podařilo vydržet.
  Štěpán Hembera
  03. Leden 2017 - 10:44
 • Jen si smilni, kat čeká

  Sex v českých zemích v 16. až 17. století? Pouze se svolením svaté církve. Řádně souložit smí jen muž se ženou v řádném manželství. Jinak… Porušení šestého božího přikázání! Jste oba svobodní? Nařizujeme vám sňatek. To ještě šlo. Ale co když se nechala od cizího muže potěšit vdaná paní, a prozradilo se to? Vymrskat metlami z domovské obce! Oba, anebo aspoň toho, koho se podařilo usvědčit, že si začal. Pravíte, páni konšelé, že trest není dostatečný? Ať kat rozpálí cejchovadlo. Slušní lidé nikdy mezi sebe nepřijmou hanbáře s potupnou popáleninou na tváři. Pořád to nestačí? Zabít! Redaktor Josef Musil nahlédl pod peřinu a na popraviště našich předků.
  Josef Musil
  03. Listopad 2016 - 16:58
 • Emil Hácha? Zapomeňte!

  Jediný prezident, který se narodil na jihu Čech. Emil Hácha z Trhových Svinů na Českobudějovicku stál v čele země v kritické době druhé světové války. Komunistická propaganda z něj udělala zrádce národa, rehabilitace se dočkal až v posledních letech. Dodnes ale po něm není pojmenovaná jediná ulice nebo náměstí. Ani v jeho rodných Trhových Svinech.
  Jan Štifter
  10. Říjen 2016 - 17:18
 • Stavěl jsem Lipno

  Rodák z Českých Budějovic Karel Matzner řídil v polovině 50. let stavbu Lipenské nádrže. „Jít jinam než na Lipno mě po škole ani nenapadlo. Dostat se tam bylo jednoduché. Nikomu ze spolužáků se na Lipno, které bylo mrtvým územím, tehdy nechtělo,“ říká Karel Matzner. Dnes sedmaosmdesátiletý stavař a sportovec strávil na Lipně léta 1953 až 1961.
  Jan Tomas
  07. Říjen 2016 - 15:25