Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Naše je a naše zůstane!

  Sjíždíme z dálnice D5 směr Kladruby u Stříbra v Plzeňském kraji. Silnice nás provede mezi obrovskými krabicemi skladů a montoven a zvolna sjíždíme dolů. Po pravé straně se na svahu nad námi mezi stromy ve větru pohybuje česká vlajka. Vlastně československá. Označuje Muzeum československého opevnění, tedy dva řopíky vybavené jako tenkrát, když měly bránit republiku.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  21. Listopad 2023 - 23:21
 • Na Plzeňsko za Metternichem, Windischgrätzem a Santinim

  Kladruby a Plasy. Dvě městečka poblíž Plzně, jimž vévodí impozantní kláštery. Perly, které do zdejší krajiny zasadil Jan Blažej Santini-Aichel. Od jeho smrti letos uplyne 300 let.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  30. Červen 2023 - 08:37
 • Plzeňské bouře 1953: Velká národní loupež

  V pátek 29. května 1953 večer ujišťoval prezident Antonín Zápotocký v rádiu celý národ, že informace o chystané měnové reformě jsou jen štvavou propagandou Západu. V pondělí 1. června byla měnová reforma realitou. Mnozí lidé v souvislosti s ní ztratili svobodu nebo domov a všichni bez rozdílu peníze a iluze. Měnová reforma 1. června 1953 byla zkrátka důmyslnou Velkou národní loupeží, v níž novodobí Jánošíci sebrali všechno všem, aby se oni sami mohli mít lépe.
  Markéta Čekanová
  15. Květen 2023 - 10:06
 • Zapomenutý dopis

  Šeď, bezmoc, obavy z budoucnosti, zmarněné naděje. Snad těmito slovy by se dala popsat atmosféra, ve které se v lednu 1969 odhodlal k sebeupálení mladý student Karlovy univerzity Jan Palach. Obrovskou trýzeň způsobil své matce Libuši, která předtím neměla tušení o jeho chystaném činu. Jak situaci prožívala, naznačuje také jeden dopis.
  Markéta Králová
  23. Leden 2023 - 06:25
 • V hlavním městě šumavské fotografie

  „Nebýt zapomenut je základním existenciálním právem každého člověka. Žijícího i toho, který již odešel na věčnost,“ píše se v úvodu knihy Krumlov – město pod věží, kterou koncem loňského roku vydal Českokrumlovský rozvojový fond. Na téměř 300 stranách najdou čtenáři přes 430 fotografií, z nichž některé byly dosud neznámé, a také hodně poutavého textu.
  Alena Binterová, Foto: Museum Fotoatelier Seidel
  18. Duben 2019 - 09:46
 • Eduard Zimmel, agent chodec

  „Tak co – budeš Němec, nebo Čech?“ Mladíčci obce Rapšach na Vitorazsku stáli seřazeni u odvodu a úředník nacistické správy se díval mládenci přímo do očí. Viděl tam váhavost. Snad vzdor. Eduardu Zimmelovi nebylo tehdy ještě ani osmnáct let, psal se rok 1943 a on měl odpovědět na otázku, která rozhodne o jeho životě. Je tady druhý díl seriálu, který připravuje časopis Barbar ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
  GABRIELA ŠPALKOVÁ
  09. Duben 2019 - 10:17
 • Železnice Českobudějovicka

  Původní budějovické nádraží bylo malé, patrové, s nepatrným přístřeškem pro cestující, a kdyby na něm nebyl nápis Budweis, mohli by se lidé z vlaku domnívat, že právě dorazili do zapomenutého městečka stranou všeho.
  Jan Štifter
  21. Leden 2019 - 15:34
 • Budějovice před 100 lety

  Vítejte v Českých Budějovicích za první republiky. Od vzniku samostatného Československa právě uplynulo rovné století. Historik Jan Ciglbauer sestavil pro časopis Barbar unikátní průvodce po tehdejším krajském městě: kam Budějčáci chodili za zábavou, kde bylo nejvíc rvaček, kde lidé mohli žádat elektrické žárové koupele a jaká stavba se v době hospodářské krize stala zdejší Hladovou zdí?
  Jan Ciglbauer
  23. Říjen 2018 - 18:12
 • Ecce Ta továrna

  Není malých rolí, říkají herci. Spisovatel a publicista Jan Štifter už podruhé v poměrně krátkém čase dokázal, že tohle rčení platí i v literatuře. Mohlo by znít: Není malých témat. Důkazem je kniha Ta továrna.
  Josef Musil
  03. Srpen 2018 - 06:57