Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Stříbrný vítr přivane do Podčáry ochotnická divadla už popáté

  PÍSEK | Divadlo Pod čarou bude opět po roce hostit divadelní festival Stříbrný vítr. Na dvou scénách Podčáry se postupně představí 10 ochotnických souborů z různých koutů Česka. Na vše bude dohlížet a hodnotit odborná porota, která ocení nejlepší inscenaci, herce, herečku a scénu. Znovu se můžete těšit na veřejná hodnocení poroty a diskuze s diváky. Hostem letošního ročníku bude herec a hudebník Václav Kopta. Přijede nejen besedovat o divadle, ale s Cíbou Ješinou se představí v bluesovém duu také jako pianista a zpěvák. Víkendový maraton začíná v pátek 27. ledna v 18 hodin a skončí vyhlášením výsledků v neděli 29. ledna v 17.15 hodin.
  TZ
  23. Leden 2023 - 07:52
 • Knižní novinky: 12 tipů pod stromeček

  Pohádky, facebookové sloupky, ale i skutečná detektivní pátrání přináší knižní výběr časopisu Barbar – shrnuje to nejzajímavější z literárních jižních Čech za poslední měsíce a přináší tak inspiraci pod vánoční strom. Milovníky foglarovských Stínadel potěší David Jan Žák, literární lahůdkou pro náročného čtenáře je zase debut Václava Wortnera.
  Jan Štifter
  20. Prosinec 2022 - 12:40
 • Do měst, obcí i památek se vrátila vánoční kultura

  Po dvouleté covidové pauze si lidé opět mohou užít o adventu a během Vánoc spoustu kultury a zábavy. Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. se vrátilo rušné tržiště s vánočním stromem a betlémem, vyhlídkovou věží a velkým kolem i zvoničkou. Na pódiu se střídají kapely a divadla, a to až do 23. prosince většinou třikrát denně.
  Alena Kleinová
  10. Prosinec 2022 - 17:42
 • Bavorsko-český den pro firmy ukázal sílu společného regionu

  Rekordní účast zaznamenal Bavorsko-český den pro firmy, který se konal v říjnu v německém Deggendorfu s cílem propojit sousedy z obou stran hranice. Manažerka kontaktních sítí Bavorsko-Čechy Evropského regionu Dunaj-Vltava Jaroslava Pongratz pochází ze západních Čech a nyní žije v Bavorsku. Bavorsko-české dny pro firmy pořádá od roku 2017. Věhlas akce se postupně rozšířil natolik, že na ni letos přijeli hosté nejen z příhraničí.
  Alena Binterová
  10. Prosinec 2022 - 17:21
 • Hlavní město kultury

  Česká republika bude v roce 2028 hostit prestižní titul Evropské hlavní město kultury. Utkat se o něj chtějí také České Budějovice spolu s Brnem, Libercem a Broumovem. O vítězi rozhodne mezinárodní porota příští rok. Titul EHMK je putovní, každý rok jej drží města ve dvou či více evropských státech. V roce 2028 to bude město z Francie a České republiky. Možná právě Budějovice!
  Zdeňka Škopková
  07. Listopad 2022 - 00:47
 • Rodinná sága o Tarzanovi a pávech

  Spisovatel a novinář Jan Štifter se v novém románu „Paví hody“ přesunul ze svých milovaných jižních Čech na Pardubicko. Venkovská románová kronika vypráví o mužích a jejich přízracích, svodech, touhách, o pospolitosti a příslušnosti k rodině i místu, o rodinných tajemstvích – a nakonec hlavně o ženách, které mužskému světu určují tempo a často i důvod, proč jít dál.
  Radka Fialová / časopis Knihkupec, Foto: Milan Havlík a archiv
  26. Říjen 2022 - 00:13
 • Jedno město, dvě krásky

  Jsou dvě. Dělí je čtyři sta metrů a šest set let. A také to, že jedna je svatostánkem křesťanským a druhá židovským. Plzeňská katedrála sv. Bartoloměje a Velká synagoga. Společné mají naopak to, že jsou obě dvě NEJ. Katedrála má nejvyšší kostelní věž v Česku a synagoga je největší naší synagogou. A také obě prošly v uplynulých měsících důkladným face-liftem a ohromně omládly.
  Markéta Čekanová, Foto Visit Plzeň/Miroslav Chaloupka
  24. Říjen 2022 - 09:06
 • Avantýra s Kotvou

  Léto nabídlo poučné zjištění, jak město České Budějovice vnímá své poslední jednosálové kino. Po 15 letech i jeho představitelé pochopili, že by důležitému kulturnímu prostoru prospěla změna, a proto se rozhodli pro Kotvu najít nového provozovatele.
  Pavel Horáček, foto: Biograf Kotva
  18. Říjen 2022 - 08:00
 • LORD OF THE DANCE na doposud největším turné

  Diváky milovaná irská taneční formace LORD OF THE DANCE se na přelomu listopadu a prosince 2022 vrací do České republiky po více než tříleté pauze, tentokrát s jubilejní show k oslavě 25. výročí: LORD OF THE DANCE – 25 YEARS OF STANDING OVATIONS.
  pr
  13. Říjen 2022 - 00:02