Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Cesta do nebe

  Fotka nemusí být dokument, naopak se může více podobat malovanému obrazu, a přesto nesklouzne k barevnému kýči. Protože ty všechny barvy existují, jen je většinou nevidíme, někdy prospíme a jindy neumíme hledat. Pětatřicetiletý Petr Kubát se vydal na nekonečný výlet: pluje jihočeským prostorem s fotoaparátem v ruce a zachycuje, co někteří míjejí a jiní nevidí. Do konce října vystavuje v kinokavárně Luna v Českém Krumlově.
  Jan Štifter, Foto: Petr Kubát
  25. Říjen 2018 - 18:18
 • Sběratel sněhu a příběhů

  „Jsou dva. Vlastně tři. Všichni si ale myslí, že jsou dva.“… Sběratel sněhu, novela odehrávající se ve třech časových liniích, je novinkou českobudějovického spisovatele a šéfredaktora magazínu Barbar! Jana Štiftera. Objevuje v ní dávno zmizelé Budějovice, nachází nové rodinné příběhy, znovu se vrací k odsunu Němců, ale nesoudí, popisuje. Hovořili jsme spolu před autogramiádou v Praze na Václavském náměstí.
  Jan Štifter
  24. Říjen 2018 - 09:01
 • Šimon Leitgeb je Mezi náma

  Jeho texty zařadil Host mezi nejlepší básně roku 2016. V tu chvíli vstoupil Jihočech Šimon Leitgeb do širšího povědomí. Třetím rokem pořádá literární festival s názvem Mezi náma, kde představuje publiku české básníky: hvězdy zdejšího poetického nebe, ale i autory, kteří teprve začínají psát a jejich díla stojí za pozornost. Povídali jsme si po osmém pokračování v polovině září.
  Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
  18. Říjen 2018 - 13:17
 • Stačí, když nic neuděláte

  Snímek Na Chesilské pláži je nenápadný film, který může v říjnové nabídce kin neprávem zapadnout. Najít cestu k němu by si měli minimálně ti diváci, kteří nepohrdnou netradičním romantickým příběhem, zasazeným do fotogenického britského prostředí. Popřípadě ti, co znají stejnojmenný bestseller Iana McEwana z roku 2007.
  Pavel Horáček
  15. Říjen 2018 - 22:10
 • Hlubokou zaplaví festival Voda, moře, oceány

  Svátkem pro všechny, kdo mají vztah k vodě a ochraně životního prostředí, bude už 15. ročník festivalu Voda, moře, oceány v Hluboké nad Vltavou. Diváci budou moci od 12. do 16. září ve zdejším kině Panorama a dalších místech vidět zdarma desítky tuzemských i zahraničních filmů a potkat řadu umělců, potápěčů, ekologů a dalších zajímavých osobností, jimž je blízké téma slaných a sladkých vod – tohoto živlu a mízy naší planety.
  akl
  01. Září 2018 - 12:03
 • Česká tvorba z Varů nyní v kinech

  Je známá věc, že český divák rád zajde do kina na český film. V tuto dobu je návštěva kina obzvláště příhodná. Může se totiž seznámit s tvorbou nastupující generace a místo Hřebejka, Slámy nebo Zelenky poznat tvorbu tří nadějných režisérů. Kromě toho, že jejich filmy vstupují do kin v podobnou dobu, mají všichni společné i uvedení v rámci letošních soutěží prestižního karlovarského festivalu.
  Pavel Horáček, filmový publicista
  01. Září 2018 - 11:55
 • Město lidem, lidé městu

  Oblíbená akce opět zamířila do centra Českých Budějovic. Poznávacím znamením jsou trávníky v ulicích a ve vzduchu zavěšené deštníky. Cílem organizátorů je nejenom vytvořit pohodovou akci pro místní občany, ale přinést několik hlubších myšlenek.
  01. Září 2018 - 11:32
 • Anarchistický pohled Františka Kupky

  Slavného malíře Františka Kupku zná většina lidí hlavně jako senzaci aukcí, kde se jeho obrazy prodávají za desítky milionů korun. O ilustrátorské činnosti tohoto „nejdražšího českého výtvarníka“ však vědí podstatně méně, což může napravit nová výstava v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Představuje soubor 106 fascinujících černobílých kreseb, které vznikly na počátku 20. století jako doprovod monumentální encyklopedie Člověk a Země od francouzského geografa a teoretika anarchismu Éliséea Recluse.
  akl
  17. Srpen 2018 - 20:12
 • Slavonice Fest zahájí muzikál Vlasy a hippie mejdan

  Více než 65 filmů z celého světa promítaných v sedmi sálech a letním kině na náměstí, dvanáct koncertů, taneční party a skvělé DJ´s, výstavy umění a další program nabídne letošní pátý ročník Slavonice Festu, který se koná od 1. do 5. srpna.
  24. Červenec 2018 - 00:56