Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Blackmetalová psycholožka píše romány

  Spisovatelka Iva Hadj Moussa vstoupila na literární kolbiště roku 2020. Bylo jí čtyřicet a měla za sebou 32 let tréninku s psaným slovem. Když nakladatelství Host chystalo na rok 2022 k vydání její román „Havířovina“, napsal šéfredaktor Hosta Miroslav Balaštík v soukromé zprávě: „Jseš fakt čím dál tím lepší.“ Iva Hadj Moussa letí českou literaturou jako kytarový riff. Její příběhy podávané bez obalu naznačují, že je svým způsobem i barbarka, proto ji časopis Barbar nemůže minout.
  Josef Musil, Foto: Milan Havlík
  21. Červenec 2023 - 09:09
 • V podnikání potřebujete štěstí. Měl jsem ho několikrát

  Před dvaceti lety měl v ruce sto tisíc a jedno ojeté auto, dnes zaměstnává 170 lidí. Úspěch? Jednoznačně, ale Miroslav Joch okamžitě dodává, že vytvořil stroj, který nemá brzdu – jeho firmy rostou, nabírají na rychlosti, získávají nové obchodní partnery, přesto s láskou vzpomíná na dobu, kdy tu lidí bylo třicet a vydělal svůj první milion. Miroslav Joch jubiluje, slaví dvacet let podnikání. V rozhovoru bilancuje, je tu ale také velmi osobní – vypráví mimo jiné o rodině, která formovala jeho politický názor.
  Jan Štifter
  26. Červen 2023 - 08:30
 • Američané objevují czech lager

  Chystá Budvar produkt, který osloví pivaře v zimních měsících? Jak změnil trh rusko-ukrajinský konflikt a je teď vůbec pro koho čepovat, když zdražilo všechno včetně piva? „Významný je pro nás německý trh, je dobré ho sledovat a vyvozovat, co jeho změny znamenají pro nás. Tamní trh za 20 let ztratil 20 milionů hektolitrů. To je obrovské číslo, větší než celý náš trh,“ říká ředitel národního podniku Budějovický Budvar Petr Dvořák.
  Jan Štifter, Foto: Richard Nowak
  18. Květen 2023 - 08:02
 • Jsme to, co námi prochází, říká Štěpán Hebík

  Třiatřicetiletý hudebník, zpěvák, producent a rapper Štěpán Hebík pochází z českobudějovické rodiny se slavnou hudební tradicí. Jeho otec Jiří Hebík hraje na trubku a je frontmanem reggae a funky kapely HE Band, proslulými muzikanty byli rovněž jeho děda a praděda. Štěpán vystudoval fyzioterapii a stále se jí věnuje, úspěšný je ale i v muzice. Vystupuje pod jménem 7krát3, za první album získal prestižní hudební cenu Anděl a za druhou desku ho letos v únoru Česká hudební akademie nominovala na cenu Anděl dokonce ve třech kategoriích.
  Alena Kleinová, FOTO: archiv Štěpána Hebíka
  25. Duben 2023 - 18:47
 • Umění nepotřebuje ruce aneb Pusopis znovu a nově

  V Radniční galerii na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. bude do začátku května výstava obrazů malovaných ústy. Jejich autorkou je dvacetiletá Bára Sedláčková, která svůj tělesný handicap léčí metodou zvanou Pusopis.
  Alena Kleinová, Foto: Milan Havlík
  03. Duben 2023 - 07:44
 • Průvodce ladným světem

  Taneční pedagog a baletní mistr Sergej Škalikov vede již téměř čtvrt století baletní školu při Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Letos na jaře se ocitl na profesní křižovatce, z níž vzešla nejen nová spolupráce s Tanečním centrem v pražském Braníku, ale byl to také impulz k malému ohlédnutí za jeho velkou prací na jihu Čech.
  Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
  08. Únor 2023 - 07:50
 • Protahuji se pomalu, aby to vypadalo těžší

  Je mrštný jak had. Jeho pracovním nástrojem je i tenisová raketa. Prolézá jí a lidé mu tleskají. Ludvík Janíček Berousek, jediný tuzemský hadí muž, je doma na Šumavě. „Chtěl bych se zdokonalovat a zlepšovat. Přijít na to, čím bych se ještě mohl protáhnout,“ říká.
  ALENA VOLFOVÁ
  30. Leden 2023 - 08:09
 • Všechno jsem dělal celým člověkem

  Karel Tittlz Velhartic na Klatovsku byl kluk z nádražácké rodiny. Přesto nepropadl kouzlu železnice, ale omámila ho práce se dřevem. Dnes táhne dál káru řemesla šumavských řezbářů.
  Markéta Čekanová, Foto: Zdeněk Vaiz
  09. Leden 2023 - 08:22
 • Galerie pod širým nebem

  Kdysi chtěli rekonstruovat památky, proto REPAM. Oklikou se ale ke svému původnímu poslání dostali, dělají dnes historická centra krásnější, nasvěcují města, jsou partnerem Adventu na jihu Čech. Jednatel firmy Petr Janovský s partnerkou Ivetou hovoří v barbarském rozhovoru nejen o trendech vánoční výzdoby, ale také o krizi v dodávkách materiálů, kterou jim pomáhá překonat dostatečně velký vlastní sklad a rodinné prostředí firmy.
  Jan Štifter
  28. Listopad 2022 - 08:39