Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Z Konga do dresu Dynama

Zbývá už jen jeho životní cestu zfilmovat. Možná ale, že by filmovému scenáristovi příběh vrátili s tím, že mu nikdo neuvěří. Třiadvacetiletý fotbalista Elvis Sukisa Mashike, který posílil před sezonou českobudějovické Dynamo, má za sebou mnohé: strastiplnou cestu z Demokratické republiky Kongo za lepším životem ve středu Evropy.
Michal Špírek, Foto: Milan Havlík
30. Září 2017 - 23:06

Ohromná ctižádost, píle, cílevědomost. A také sebevědomí. To jsou věci, které Mashikeho odlišují od většiny jeho vrstevníků. A které mu pomohly splnit sen – stát se profesionálním fotbalistou.

Ale popořadě. Elvis se narodil v roce 1994 v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo, do chudé rodiny jako nejmladší ze sedmi sourozenců. Fotbalu, který hrál od šesti let v tamější fotbalové akademii, se chtěl vždycky věnovat naplno. „Táta mě v patnácti letech chtěl dát zadarmo do týmu první konžské ligy, ale moje sestra ho přemluvila, že jsem moc mladý a že by mi pomohla dostat se do Evropy. Udělal jsem si pas a čekal jsem na vyřízení víz. Na Ukrajinu. A tam to v roce 2010 všechno začalo,“ uvádí svůj nevšední příběh Mashike.

UBYTOVNA A HLAD

Věřil, že svůj talent bude rozvíjet ve Francii, Německu či Belgii, ale cesta na východ Evropy se ukázala jako tvrdá rána. „Dorazil jsem tam sám, bez peněz, bylo to velmi těžké, stále jsem byl hladový, někdy jsem přespával venku, když jsem měl peníze, tak na špinavé ubytovně. To byl pořádný zážitek,“ vzpomíná Mashike. K tomu zjistil, že aby dodržel podmínky pobytu, musí místo tréninků chodit do školy. Jenomže na ni mu došly peníze. A potýkal se s všudypřítomným rasismem. „Nemají tam černochy rádi, nadávali mi, a to i spoluhráči v béčku Oděsy, kde jsem hrál. Na ulici mi ukazovali banány. Já byl mladý kluk a po příjezdu jsem furt plakal, chtěl jsem se vrátit zpět do Konga.“ (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!