Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zázrak jménem Mitrowicz

Nevedou tudy žádné hlavní trasy, kolem občas projede auto. Vidět je už od silnice. Zámek, kde mohou lidé vzít za kliku a vstoupit do jiného světa. Celý areál si lze prohlédnout nebo rovnou pronajmout – na svatbu, oslavu, firemní večírek. Ještě před pár lety přitom byla rezidence ostudou obce, ale pak se stal malý zázrak. Zázrak jménem Mitrowicz.
Jan Štifter
04. Květen 2018 - 10:31

Byla to událost století. Minimálně pro Koloděje nad Lužnicí – obec tak nepatrnou, že ani nemá vlastní úřad a spadá pod nedaleký Týn. Ale i pro celý region, na Českobudějovicku se díky velkému úsilí znovu vynořil zapomenutý zámek.

Je to právě deset let, kdy společnost Mitrowicz zahájila nákladnou a velmi citlivou rekonstrukci. V České republice dnes chátrá přes 1500 kulturních památek, ale především díky odvaze, úctě k předkům a filantropii mohli úředníci ze seznamu nejohroženějšího kulturního dědictví vyškrtnout jednu položku. Koloděje nad Lužnicí, zámek Mitrowicz.

Kolodějský zámek dostal jméno odkazující na někdejší držitele, rod Wratislavů z Mitrowicz. Po sedmi letech, kdy se zámecký areál dostal do slušné kondice, se brána otevřela turistům. V roce 2016 tudy prošlo přes pět tisíc lidí, v roce 2017 to byl již více než trojnásobek, šestnáct tisíc lidí. „Češi se pomalu učí, že Mitrowicz není polské pivo, ale jeden z turistických cílů Českobudějovicka,“ usmívá se zámecký ředitel Michal Bedřich. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!