Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zázrak jménem Mitrowicz

Nevedou tudy žádné hlavní trasy, kolem občas projede auto. Vidět je už od silnice. Zámek, kde mohou lidé vzít za kliku a vstoupit do jiného světa. Celý areál si lze prohlédnout nebo rovnou pronajmout – na svatbu, oslavu, firemní večírek. Ještě před pár lety přitom byla rezidence ostudou obce, ale pak se stal malý zázrak. Zázrak jménem Mitrowicz.
Jan Štifter
04. Květen 2018 - 10:31

Byla to událost století. Minimálně pro Koloděje nad Lužnicí – obec tak nepatrnou, že ani nemá vlastní úřad a spadá pod nedaleký Týn. Ale i pro celý region, na Českobudějovicku se díky velkému úsilí znovu vynořil zapomenutý zámek.

Je to právě deset let, kdy společnost Mitrowicz zahájila nákladnou a velmi citlivou rekonstrukci. V České republice dnes chátrá přes 1500 kulturních památek, ale především díky odvaze, úctě k předkům a filantropii mohli úředníci ze seznamu nejohroženějšího kulturního dědictví vyškrtnout jednu položku. Koloděje nad Lužnicí, zámek Mitrowicz.

Kolodějský zámek dostal jméno odkazující na někdejší držitele, rod Wratislavů z Mitrowicz. Po sedmi letech, kdy se zámecký areál dostal do slušné kondice, se brána otevřela turistům. V roce 2016 tudy prošlo přes pět tisíc lidí, v roce 2017 to byl již více než trojnásobek, šestnáct tisíc lidí. „Češi se pomalu učí, že Mitrowicz není polské pivo, ale jeden z turistických cílů Českobudějovicka,“ usmívá se zámecký ředitel Michal Bedřich.

Loni tady vystavili mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, expozici zařadili do běžného prohlídkového okruhu. Výletníci sem začali jezdit cíleně. Zámku si všimla média, lidé sdílejí fotky na sociálních sítích. Propagace je o to náročnější, že zámek nepatří do správy Národního památkového ústavu, je soukromý, nepodporuje ho státní rozpočet jako většinu dalších, a tak si tu všechno zajišťují sami. Rodiny přesycené Hlubokou a Krumlovem přesto zaregistrovaly, že se na jihu Čech objevil další výletní cíl, o kterém se roky nevědělo.

Protože usínal a zanikal, rozpadal se a drolil.

HISTORIE V DLUZÍCH

Nebylo to poprvé, co se zámecký areál dostal do úzkých. Renesanční tvrz si tu vystavěl Adam Čabelický ve druhé polovině 16. století, ale už o tu se po jeho smrti v roce 1611 přeli dědicové, roky tu nikdo neinvestoval a ve zdech rezonovaly hádky příbuzných. Další vlastníci rezidenci zatěžovali dluhy. V dražbě koupil areál roku 1704 Václav Norbert Oktavián Kinský, jehož dcera Marie Alžběta se provdala za hraběte Wratislava z Mitrowicz. Právě tento rod se zasloužil o rozkvět sídla. Wratislavové provedli rozšíření sídla, spojené s přestavbou neobvykle rozměrné kaple sv. Anny, v níž se mimo jiné konaly veřejné bohoslužby. Roku 1753 založili park.

„Rodině Wratislavů patřily Koloděje až do první poloviny 20. století. Neustálé zadlužování přivedlo velkostatek na práh ekonomického krachu, a proto nad ním musela být v letech 1932–1937 zřízena nucená správa,“ popisuje v knize Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka historik Daniel Kovář.

Rodovou politikou se zámek dostal mezi světovými válkami do majetku rodiny Dercséniyových. Těm následně majetek zabavil v roce 1947 stát. V roce 1958 byl zámek s kaplí a parkem převeden do majetku ministerstva školství. „Dlouhou dobu pak využívalo zámeckou budovu jako depozitář Muzeum hlavního města Prahy, a to až do roku 1990,“ doplnil Daniel Kovář.

HAVARIJNÍ STAV PO POVODNÍCH

Restituenti začali majetek po částech rozprodávat. Ale to už do příběhu vstupuje společnost Mitrowicz a.s. Prvotně začala pracovat na stavebně-historickém průzkumu, projektové dokumentaci, inventarizaci, dendrologickém průzkumu, přidal se restaurátorský průzkum a záměr, rozjela se spolupráce s památkáři a dalšími odborníky. Společnost převzala v roce 2008 areál v havarijním stavu, na kterém se podepsaly mimo jiné povodně v roce 2002. Voda tehdy sahala do výše tří a půl metru a stála uvnitř téměř dva týdny.

„Po vyřízení všech povolení jsme začali s kácením náletů, statickým zajištěním budov a postupným čistěním areálu. Celkově jsme vyvezli skoro sedm tisíc tun suti a navážky. Každý rok následovalo ohromné množství práce, jak na restaurování interiéru, tak i na odvodnění areálu nebo statice budov,“ doplňuje Michal Bedřich.

Výsledek je neuvěřitelný. Zámek Mitrowicz se stal na podzim loňského roku vítězem soutěže pořádané Czech Toursim – TOP destinace ČR v kategorii Fénix – znovuzrozený projekt. Památka, která byla kompletně zrekonstruována a podařilo se jí vdechnout nový život.

„Blížíme se do cíle. Aktuálně restaurujeme v kapli mobiliář a intenzivně pracujeme na dokončení nových pokojů v bývalé budově pivovaru, celková kapacita tak bude přes čtyřicet lůžek. Postupně sanujeme také pivovarské sklepy. Novinkou na letošní sezónu bude rozšíření odpočinkové zóny u jezírka, nový habrový labyrint i dětské hřiště,“ ukazuje Michal Bedřich.

Ještě během jara tu plánují dvě akce. Nejdříve 26. května tradiční mariánskou pouť, kdy se návštěvníci mohou těšit na řemeslný jarmark, ukázku restaurování, divadlo, koncerty, kostýmované prohlídky nebo stylové občerstvení. Ožije to tady i 10. června, kdy je v plánu Víkend otevřených zahrad. Návštěvníci se seznámí s prací v zahradě, provádět bude zahradní architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera, který zámecký park se svým týmem navrhoval.

„V parku je vysázených více než deset tisíc sazenic. Návštěvnici se zároveň tento den mohou těšit i na zahájení nového ročníku výstavy Umění ve městě, které má desetiletou tradici v Budějovicích a blízkém okolí. Jedná se o prezentaci uměleckých sochařů, jejichž díla jsou vystavena ve veřejném prostoru. Letos poprvé budou sochy zdobit přes celé léto i areál zámku Mitrowicz,“ upřesňuje Bedřich.

SVATBA NA ZÁMKU

Už za chvíli se tady rozjede hlavní turistická sezona: průvodci právě studují plán trasy, základní informace, zajímavosti, historky – ukážou hostům, kde se jeden z Mitrowiczů podepsal na okenní tabulku, poodhalí tajemství nástěnných maleb, o kterých se dlouhá léta soudilo, že zachycují příběhy Václava Wratislava u Mitrowicz, ale skutečnost je trochu jiná. Otevřou se jim pokoje, které tu kdysi dostaly jména podle barev, a to všechno mohou lidé zažít i jinak.

Modrý, Červený, Žlutý nebo Pokoj kněze, Pokoj hraběte… Mitrowicz může na chvíli sloužit jen úzké skupině, která tu chce prožít výjimečné chvíle. Je možné pronajmout celý zámek se zahradou a kaplí, takže se areál může stát dějištěm svateb, velkých rodinných oslav nebo firemních setkání. Svatbám chtějí dopřát maximální soukromí, proto v případě pronájmu je areál pro turisty uzavřený. Návštěvníci se o tom dozvědí z webu www.zamekmitrowicz.cz, i proto je dobré stránky sledovat.

Firmy v areálu pořádají školení, teambuildingy nebo workshopy. Hostům nic nechybí, občerstvení zajišťuje stylová restaurace v přízemí. V létě to ale stejně táhne hlavně ven, do zahrady, odkud je zámek nejkrásnější. V sezoně funguje zahradní gril-bar s posezením, ale také oblíbená bylinková zahrádka, která voní do širokého okolí. „Letos do nabídky přidáme komentované prohlídky zahrady. Hosté si u nás mohou objednat piknik, posedět u jezírka v houpací síti a poslouchat ptáky,“ nabízí Michal Bedřich.

Přitom jim jako kulisa zůstává na očích krása kolodějského zámku, do kterého se po letech vrací život. Dějiště jednoho zázraku. Zázraku jménem Mitrowicz. Idyla je dokonalá i díky spojení s vodou – zámek se nachází na břehu Lužnice nedaleko soutoku s Vltavou a nabízí několikrát denně možnost připlout přímo k zámku z Týna nad Vltavou.

 

... CELÝ ČLÁNEK V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!