Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vražda na faře

Jednadvacet let uplynulo od strašlivé vraždy faráře v pošumavském městečku Čkyně. Stalo se na Velikonoční pondělí a pro tři sta korun. Vrah nebyl nikdy odsouzený. Pravdu tak už dnes ví jen Bůh.
Pavel Pechoušek
10. Březen 2016 - 21:04

Vražda faráře. Je to již 21 let, kdy malým městečkem Čkyně na Prachaticku otřásla strašlivá událost. Na Velikonoční pondělí, v dubnu 1995, se ve Čkyni rozkřikla děsivá novina. Farář Jan Preisler je mrtvý.

Ve službě tu byl více než deset let, místní ho měli rádi. „V kostele měl velmi hezké promluvy, byl ke všem velmi kamarádský. Každému pomohl. Lidé, kteří potřebovali třeba peníze někam na cestu, za ním chodili na faru. Nedokázal nikoho odmítnout a všem vyhověl. Tenkrát byly zrovna Velikonoce. Farář dělal finanční sbírku a v kostele hlásil, kolik se vybralo peněz,“ vzpomíná farnice Marie Vondrášková z Dolan u Čkyně.

Jan Preisler zemřel na následky sedmi bodných ran nožem a úderů dřevěným věšákem s kovovými hroty. Mrtvolu na faře objevila právě Marie Vondrášková. „Pan farář ležel na dlažbě, už mu nebylo pomoci. Všude plno krve, i na stropě, na dveřích. Rozbitý věšák. Strašný obraz. Měl jet na vikariátní schůzi do Lhenic. Volali mi, co je s ním, že tam nedorazil,“ vypráví Marie Vondrášková.

DVA PODEZŘELÍ…

V pošumavském městečku se rozjelo policejní vyšetřování a v sítích policistů uvízli velmi záhy dva muži.

„Podezření padlo na dva mladíky, kteří si už předtím vypůjčili od pana faráře nějaké peníze,“ vzpomíná Josef Lávička, čkyňský kronikář.

K vraždě se přiznal mladý invalidní důchodce Libor Pretl (tehdy mu bylo 28 let) se svým kumpánem Jaroslavem Holečkem. Podle státního zastupitelství jeho motivem bylo získat peníze ze sbírky věřících. Bylo v ní 3835 korun. Nakonec zmizely tři stovky. Kvůli nim byl Jan Preisler zavražděný.

Podezřelí bydleli ve čkyňském hotelu, který je vzdálený zhruba pět set metrů od fary, a podle místních byli pořád „pod parou“. Seznámili se v psychiatrické léčebně ve Lnářích. Jeden z nich trpěl bludy a nechal se od druhého kumpána ovládat.

Cestovali spolu po kraji a nabízeli místním jakousi senzibilní masérskou činnost. Podle výpovědi kumpána Jaroslava odešel v kritické noci jeho nohsled z pokoje a po návratu si myl boty a čistil kabát. Druhý den v autobuse při odjezdu ze Čkyně se mu prý svěřil, že udělal něco hrozného. Následovalo zatčení obou dvou. Jaroslav Holeček byl následně pro nedostatek důkazů z vazby propuštěný a rychle se ztratil. Libor Pretl se naopak k vraždě přiznal, vypadalo to na jasný případ.

…A PŘESTO BEZ PACHATELE

„Zlom ve vyšetřování přineslo Pretlovo prohlášení u soudu, že se žádné vraždy nedopustil a že byl k přiznání při výslechu přinucený. Pretl měl při přelíčení zlomenou nohu a pohyboval se o berlích. Vypověděl, že měl vidiny a že mu zabití pana faráře vsugeroval kamarád, který je pachatelem,“ vypráví kronikář Lávička.

Soudy několika instancí konstatovaly, že vyšetřování bylo nedokonalé a že policie předložila jen nepřímé důkazy. Pro zajímavost, Krajský soud v Českých Budějovicích zprostil obviněného obžaloby hned třikrát.

Během vyšetřování lékaři z Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni vypracovali šedesátistránkový posudek. Podrobně v něm rozebrali dokumenty z 28 hospitalizací Libora Pretla v různých psychiatrických zařízeních, kde byl diagnostikován jako schizofrenik. Znalci případ uzavřeli s tím, že jde o člověka výrazně podprůměrného intelektu, s vyhaslým vnitřním životem, se značně sníženou sociální přizpůsobivostí a nižší schopností nést odpovědnost za své chování. Trpí smíšenou poruchou osobnosti, nikoliv však duševní chorobou. Neshledali příznaky schizofrenie. Jeho porucha mohla jen částečně snížit jeho ovládací schopnosti. Jak řekl předseda senátu, konstatování viny nelze postavit na výpovědi svědka, který sám mohl mít obavu, že bude z činu obviněný. Znalci zpochybnili věrohodnost celých pasáží výpovědi Jaroslava Holečka.

Předseda senátu se v odůvodnění pozastavil nad tím, že ve věci nebyly opatřeny přímé důkazy. „Podezřelý s IQ 73 by sotva mohl spáchat dokonalou vraždu – zdá se, že na místě bylo něco zanedbáno, možná byla nějaká důležitá stopa ztracena při snaze panu faráři pomoci, ale to nelze přičíst k tíži obžalovaného,“ uzavřel tehdy případ krajský soud.

Kdo před jednadvaceti lety spáchal tuto zákeřnou vraždu, už dnes nikdo nezjistí. Libor Pretl již zemřel. A tak ví pravdu už jen Bůh.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE JIHOČESKÉHO ČASOPISU BARBAR! V TRAFIKÁCH V PRODEJI ZA 49 KČ.

Předplatné můžete pořídit zde.