Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tipy na výlet: Hrady na Malši

Spolek Hrady na Malši, to je celkem pět zřícenin hradů, které stojí za návštěvu. Pořešín, Tichá, Velešín, Sokolčí a Louzek připomínají pozoruhodnou historii středověkých Čech. Předseda spolku Pavel Svoboda je velkým nadšencem a o hrady se stará s láskou a zápalem.
Markéta Mazancová, Foto: Milan Havlík
17. Červenec 2018 - 00:46

Česká strana navázala spolupráci s podobným sdružením v Rakousku, od nějž mimo jiné obdržela dotaci na svou činnost. Díky ní je možné pokračovat v postupném zakonzervování hradů, provádění vykopávek a dalších prací. Většina z hradů byla v historii záměrně rozbořena, a spolek se nyní snaží o jejich maximální obnovení. Kromě Pořešína je v čele zájmu také tvrz Tichá, kde je v plánu obnovit hradby a znovu zastřešit věž.

Do chodu spolku se zapojuje několik měst, které stejně jako hrady leží v okolí řeky Malše. Patří mezi ně Benešov nad Černou, Bujanov, Velešín a Svatý Jan nad Malší a Dolní Dvořiště.

Pořešín

Hrad Pořešín je vlajkovou lodí spolku. V momentě, kdy sdružení na Pořešíně vybudovalo volně přístupné hradní muzeum, si návštěvníci začali odnášet různé předměty. Z toho důvodu muselo sdružení hrad oplotit, zavedlo také otvírací dobu. Na Pořešíně bydlí stádo oveček, které vypásají bující vegetaci a jsou jednou z živých atrakcí pro turisty. (...)

ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!