Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Táta i máma v jednom

Že žena vychovává své dítě sama? Poměrně běžná situace. Ale kolik chlapů běhá samotných kolem dětí a jsou mámou i tátou v jedné osobě? Redaktor Štěpán Hembera objevil příběh Petra, na kterého dcera nezbyla, ale musel si ji tvrdě vybojovat. Trval na tom, že se neplánované dítě musí narodit, ve správný čas dokázal porazit i úředníky. Dnes je tátou na dva úvazky.
Štěpán Hembera, foto: Milan Havlík
04. Srpen 2017 - 14:00

S Petrem a jeho dcerou Sárou se prvně potkávám v jednu červnovou sobotu ve Větřní. Je po poledni, rozpálené, podivně ztichlé, liduprázdné a chátrající město nepůsobí příliš přívětivě, ale jen do chvíle, než mi Petr stiskne ruku. A Sára, křehká, hnědovlasá dívka, jež sedí tátovi na ramenou, se na mě rošťácky, maličko stydlivě usměje a tiše pozdraví: „Ahoj, strejdo.“ Sama ještě neví, jaké vlastně měla štěstí, že mohla zůstat s tátou, kterému osud a úřady připravily mnohá úskalí, ale díky Petrově nezlomné vůli a odvaze čelit všem protivenstvím jsou opět spolu. Znovu fungují jako rodina, byť prozatím jen poloviční.

Láska za mřížemi

Sára drží tátu pevně za ruku a ten mi klidným hlasem vypráví historii svého životního příběhu. „Já nejsem původem Jihočech, jsem z Frýdlantu. Táta mi v pěti letech umřel a s mámou jsem nikdy úplně nevycházel. Ve čtrnácti mě strčila do psychiatrické léčebny a do osmnácti jsem byl v diagnosťáku. Tam se to všechno podělalo“.

Petr byl obviněný z vydírání a podání drog svému kamarádovi. Už plnoletého ho soud poslal na čtyři roky do vězení. Trest si odpykává v Bělušicích. Ven se dostává na podmínku, kterou vzápětí porušuje a putuje do vazby v Českých Budějovicích. Tam, jak sám říká, „začíná má love story“. Ve vazbě se seznamuje se svou budoucí družkou a matkou Sáry, s Lenkou. „Já seděl v jedné cele, hned vedle ve druhé byly holky a my s nima přes stěnu a okno normálně komunikovali a psali si dopisy takzvanou vězeňskou poštou. Já se nejvíce sblížil právě s Lenkou, měla fajn hlas, v noci jsme si na stěnu vyťukávali všechny možné zprávy a já se do ní zamiloval. Bylo to super.“ (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!