Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tah štětcem trvá 120 let

Malování písma na skle, dřevě, plechu, plátně, natírání domů, mostních konstrukcí nebo jejich částí. Také pozlacování oltářů, varhan a kazatelen… Ten výčet může být skoro nekonečný. Ferdinand Hoch vyráběl reklamy všeho druhu, vedle toho nabízel služby aranžérské, propagační a polygrafické. Sledoval světové trendy, vydával se na výzvědné cesty do Vídně, absolvoval speciální kurzy. Chtěl být jihočeskou jedničkou. Na tuhle jedničku navazují i dnešní Hochové, podnikatelé, kteří pokračují v rodinné tradici. Už sto dvacet let.
Jan Štifter
20. Srpen 2019 - 09:50

Ten neobyčejný příběh začal psát koncem 19. století Ferdinand Hoch. Pocházel ze starého jihočeského rodu, ale narodil se roku 1875 ve Vídni, kam tehdy řada Čechů odcházela za prací. Jméno dostal snad po českém králi Ferdinandu V., přezdívaném Ferdinand Dobrotivý nebo lidově Ferdáček, který zemřel jen tři týdny před Hochovým narozením. Od té doby je tohle jméno střeženým dědictvím, v rodině se udržuje dodnes.

Ferdinand už ve škole vynikal v kreslení a krasopisu. Učil se lakýrníkem a natěračem a ve čtyřiadvaceti letech se rozhodl založit vlastní firmu. Tehdy, roku 1899, začíná tradice, kterou nepřetrhla ani desetiletí diktatur. V devětadvaceti se oženil s Boženou Kočvarovou, krátce nato se narodil první syn Antonín. Pak přišly další děti. Většinu života společně prožili na Pražském předměstí, v domě na rohu ulic Pražská a Skuherského.

„Právě tady přišel na svět 30. července 1914 dědic jména Ferdinand, a zase to bylo v osudový okamžik – měsíc poté, co výstřely v Sarajevu zkrátily život arcivévody Františka Ferdinanda, a dva dny po vypuknutí první světové války,“ popisuje archivář Daniel Kovář, který ve spolupráci s Milanem Binderem připravuje publikaci, mapující historii Hochových. Dětí bylo celkem šest: vedle Antonína a Ferdinanda přišli na svět ještě Marie, Adolf, Božena a Milada. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!