Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Světové město s jednou tramvají

Přivedeme sem lidi. A víme, jak na to. Úředníci a politici postupně představují své nápady, jak navnadit turisty, aby zavítali do Českých Budějovic. Jenže to vypadá, že nikdy nevytáhli paty z města a o současných lákadlech nevědí vůbec nic. Jinak by nemohli chtít, aby po Lannově třídě jezdila tramvaj. Atrakce pro Budějovice roku 1900, možná. Současnému městu a současným lidem to ale rozhodně nestačí.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
14. Únor 2018 - 13:39

Tohle město mělo smůlu na vedení. Od revoluce tady nevzniklo nic, co by mohlo bavit lidi. Místo akvaparku se tisíce lidí pořád tísní na té plovárně okresního formátu, do zoo jezdí na Hlubokou a tak nějak čekáme, že si navěky vystačíme s náměstím a Masnými krámy. Budějovice nenabízejí nic výjimečného, a proto tu turisté buď nejsou, nebo se nezdrží a odjedou jinam. Krumlov je pro ně město z pohádky a Hluboká zámkem, kde ten příběh končí.

Pak se ale dalo pár chytrých hlav dohromady a není náhodou, že těch pár chytrých hlav se sešlo v Českých Budějovicích. Krajský radní pro kulturu Pavel Hroch se loni nechal slyšet, že by Budějovicím přál folklórní festival. Ano, to je přesně to, po čem mainstream žízní. Svátek pravé, nefalšované jihočeské lidové kultury, přehlídka krojů na hlavním náměstí, to by mohlo přilákat ke kašně tisícihlavý dav, jako když umřel Stalin.

Ta myšlenka je zcestná, už proto, že jakékoliv město bylo vždycky prostorem, kde lidové tradice zmíraly. Živnou půdou zůstával venkov, ale ani tam to už dneska neplatí. Lidé se baví jinak. Když jsem se ptal svých dětí, se kterými rádi vyrážíme ven, jestli je lepší výlet, nebo tablet, zeptali se mě, která odpověď je pro mě přijatelnější, jestli ta líbivá, nebo pravdivá. Pokud by je Pavel Hroch nalákal na folklórní festival na náměstí, měl by dostat minimálně hejtmanskou zlatou šupinu. (...)

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!