Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Stoletá dálnice

Pro Jihočechy je klíčová, pro Středočechy zásadní, a fandí jí i Praha. Dálnice D3 je stálicí stavebních plánů, volebních programů a slibů. S trochou nadsázky ji lze nazvat stavbou století – mluvilo se o ní už v roce 1939. Bude celá budějovická dálnice hotová o sto let později? Sestavili jsme časovou osu, a s ní nekonečný příběh, který snad jednou ve své plné délce protne krajinu.
Petra Vicková
09. Květen 2018 - 16:23

1939

S návrhem výstavby dálnic se v Československu začalo již před válkou zejména z popudu velkých průmyslníků. Ve druhé polovině třicátých let se však stavitelé i investoři zaměřili jinam – na spojení obou konců republiky. V Chřibech byla zahájena stavba dálnice Praha – Brno – Slovensko na jaře 1939.

V témže roce dle informací z dubnového čísla prvorepublikového časopisu Auto pobýval v Českých Budějovicích přednosta stavebního odboru pro dálnice v Linci a vrchní stavební ředitel ing. Ruckwied, „aby zde shlédl terain, jímž má vésti projektovaná dálnice Linec – Kaplice – České Budějovice – Praha“. Tehdejší plány měly připravenou trasu ve směru od Freistadtu mimo Kaplici, v těsné blízkosti Českých Budějovic mezi obcemi Staré a Nové Vráto, dále přímým směrem k Bechyni, pak ve vzdálenosti zhruba deseti kilometrů od Tábora na Sedlec, Prčice, kolem Votic, nedaleko Benešova a pak ku Praze, kde se dálnice měla napojit na pražský okruh.

Projektanti měli jen základní trasu, je tedy jasné, že vše se ještě mělo detailně rozpracovat, ale záměr zde již byl. Úsměvné je, že rakouský host byl dle autora článku krásou jihočeské krajiny tak uchvácen, že přislíbil přizvání „generálního ředitele pro stavbu říšských autodrah Dr. Todta, aby zde osobně určil směr dálnice a aby se sám přesvědčil o krásách českého jihu jako známý milovník přírodních krás“. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!