Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Rodičům poroučí i pětiletý kluk

Ivana Nesnídalová pracuje jako dětská psycholožka už téměř půlstoletí. Pozoruje, jak se postupně mění role dítěte, jak často jeho výchova přerůstá rodičům přes hlavu. Zná šikanované školáky, ale i otce a matky. Hovořil s ní redaktor Šimon Felenda.
Šimon Felenda, Foto: Milan Havlík
30. Září 2017 - 23:02

Vaší specializací je dětská psychologie. Dá se blíže specifikovat, jaké děti za vámi do ordinace chodí?

Pracuji s malými i velkými dětmi, dvě třetiny z toho jsou kluci. U kluků se i biologicky objevuje větší náchylnost k výkyvům, zatímco dívky jsou stabilnější. Nejčastěji je můj pacient prvorozený syn. Prvorozený proto, že rodiče se na něm v podstatě učí být rodiči.

V čem se nejčastěji projevují příčiny psychických problémů u dětí?

V posledních letech přibývá agresivních projevů. Agrese se objevuje zejména ve školách, v mateřských i v základních, a současně přibývá agrese uvnitř rodiny. To se dříve v takové míře nedělo.

Můžete být konkrétní?

Dnes dvouleté dítě reaguje na omezení ze strany rodičů tím, že začne maminku mlátit, kousat nebo kopat. Maminku častěji, protože je tolerantnější než tatínek. Rodiče na tyto projevy agrese jen koukají a nedokážou potomkovi vymezit, kam až může zajít. Následně vzniká problém. Tenhle typ dětí nemá nastavené mantinely pro své chování. Zdá se mi, že rodiče důsledný typ výchovy příliš neakceptují, protože se bojí ztráty lásky dítěte. Neuvědomují si ale svoji primární povinnost, tedy postavit dítě do života.(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!