Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poznejte Plzeň. Město od A do Z

Plzeň vždycky byla a hlavně je výjimečným městem v rámci celé říše, království nebo monarchie, federace nebo republiky. Nedivte se! Vždyť v Plzni se vaří nejlepší pivo, kořalka, vyrábějí se tu tramvaje, které se následně vozí do celého světa. Hraje se tu hokej, fotbal, ale na špici jsou i plzeňští házenkáři. Od letošního roku je tu k dostání na stáncích také časopis Barbar, který teď vychází pro celé jihozápadní Čechy. Seznamte se s Plzní: Pavel Pechoušek sestavil plzeňskou abecedu.
Pavel Pechoušek
02. Duben 2019 - 15:25

A

Američani osvoboditelé

Psal se 6. květen roku 1945, konec největšího válečného konfliktu v dějinách. Plzeň a západní Čechy byly osvobozeny americkými jednotkami pod vedením generála Pattona. Podle americko-sovětské dohody Patton už nesměl pokračovat dále. Slavný je jeho výrok, že když už, tak to Američané „mají vzít až do Moskvy“. Město na osvobození vzpomíná každý rok velkými slavnostmi, jedna z nejvýznamnějších ulic se jmenuje Americká, zdobí ji žulový pomník Díky, Ameriko! Ve městě je navíc Patton Memorial Pilsen – Památník americké armády 1945, který funguje jako stálé muzeum.

B

Bartoloměj – symbol Plzně.

Gotický trojlodní chrám stojí na centrálním náměstí Republiky. Původní kostel byl založen pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295, stavba současného začala po roce 1342. Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála. V roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky a její 102,26 m vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku.

C

Černice, Červený Hrádek u Plzně

Ale i například Doubravka, Doudlevce a ostatní. To jsou plzeňské čtvrti. K původním částem Plzně, jako byly a jsou například Bory a Bolevec, se během meziválečného období připojovaly další. Vedle těch již uvedených ještě například Lobzy nebo Skvrňany a vznikla tak Velká Plzeň, jejíž počet obyvatel překročil stotisícovou hranici. Dnes má Plzeň více než 170 tisíc lidí.

(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!