Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poklad v plzeňských bytech

Milovníci architektury vyhlásili letošek Rokem Adolfa Loose, čímž chtějí upozornit na krásu i promyšlenost budov a interiérů v Čechách a na Moravě, které tento světově ceněný architekt navrhl. Od jeho narození uplyne v prosinci 150 let.
Alena Binterová
23. Duben 2020 - 14:17

Adolf Loos se narodil v Brně, ale hodnotné stopy zanechal v řadě velkých měst včetně Plzně. Zařadil se mezi nejvýznamnější osobnosti architektonické moderny, jako byli například Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier nebo Frank Loyd Wright. Mezi jeho nejdůležitější stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch na Michalském náměstí ve Vídni, dům básníka Tristana Tzary v Paříži či Müllerova vila v Praze, která je považována za Loosovo nejvyspělejší dílo. Proslul především svým bojem proti měšťáckému nevkusu: jeho dílo „O ornamentu a zločinu“ se zapsalo do historie architektury. Radikálně odmítal umělý dekorativismus a byl prvním architektem, který oprostil budovy od zdobných prvků.

Místo toho se pečlivě věnoval vnitřní dispozici bytů a plánoval i zařizoval je s ohledem na potřeby a zájmy jejich majitelů. A právě toto své umění naplno projevil v Plzni, kde v letech 1907 až 1908 a 1928 až 1933 vytvářel bytové interiéry. Elegantní a útulná místa ve stylu „Umění žít“ navrhl pro lidi, kteří si bohužel nakonec svých domovů moc neužili. Majitelé totiž byli židovského původu a během druhé světové války mnozí zahynuli v nacistických koncentračních táborech. Jen některým se podařilo včas uprchnout do zahraničí – a těm, kteří měli to štěstí, že válku přežili, zabavil vzápětí majetky totalitní režim. Byli nuceni znovu prchat do exilu. Ti, kteří zůstali, museli žít v mnohdy nedůstojných podmínkách. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz