Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Můj soused muslim

Sedím v jedné z českobudějovických čajoven, srkám dobrý bílý čaj, od vedlejšího stolu co chvíli zaslechnu tiché přerušované bublání vodní dýmky. A přesto cítím nervozitu, snad z pocitu jakési konspirace, snad ze střetnutí s neznámým, přesto v posledních letech tak exponovaným světem, světem muslimů. Rozhodl jsem se zjistit, jak se jim žije na jihu Čech.
Štěpán Hembera
15. Březen 2017 - 10:52

Už od začátku to bude trochu složitější. Když stát v roce 2011 počítal Čechy, zjistil, že tu žije 22 280 muslimů. Z toho se ale k muslimské víře přihlásilo jen 3358 lidí. Pokud měřítko upravíme na jižní Čechy, najdeme v kraji 72 osob muslimského vyznání. Protože na území kraje žije přes 630 tisíc lidí, tvoří tedy muslimové asi 0,01 procenta zdejší populace. Šance, že se vaším sousedem stane muslim, je dnes 1:10 000.

I to stačí, aby jižní Čechy už delší dobu prožívaly chvění. Důvod je jednoduchý, uprchlická krize a strach z pronikání cizích vlivů do české kultury, a tady dokonce jihočeské, která nasávala cizí vlivy po tisíciletí. Také strach z lesa, kde by se mohli schovávat imigranti, a nakonec i z větších nákupních center, která by se mohla stát cílem teroristických útoků. „Když jsem potkala zahalenou ženu v Globusu, krve by se ve mně nedořezal,“ řekla mi jedna známá. A ten pocit určitě neměla sama.

SETKÁNÍ V ČAJOVNĚ

Sedím v čajovně a konečně se dočkám. Přichází včas. Usmívá se, lehce se ukloní, jak i v Čechách bývalo kdysi při setkání zvykem, a skoro šeptem se představí: Farúk. Objednává si čaj a po prvotních zdvořilostních frázích, kdy nastíním, o čem všem bych s ním rád mluvil a kdy Farúk u jednotlivých otázek zavrtí či pokýve hlavou, se dáváme do řeči.

Farúk se narodil v sedmdesátých letech v Palestině. „Měl jsem tu výhodu, že rodiče studovali v Evropě, a i když dnes žijí opět doma, měl jsem srovnání a možnost se naučit anglicky a zkusit štěstí venku. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE: na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!