Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Mírák 30 let poté

Fakt, že západočeský region osvobodila americká armáda, měli Češi zapomenout. Z paměti Plzeňanů ta skutečnost ale nezmizela. Možná právě proto se první plzeňská revolta proti socialistickému zřízení v roce 1989 odehrála právě v den výročí vstupu americké armády do Plzně, tedy 6. května.
Michaela Svobodová, Foto: Radovan Kodera
12. Červenec 2019 - 01:07

Ačkoliv byla akce na náměstí Míru oznámena jako pokojná protifašistická demonstrace, byla národním výborem striktně zakázána. Nejen tuto akci, ale i další souvislosti a události revolučního roku v Plzni, popsala ve své knize „Zapomenutá generace 80. let 20. století“ jejich aktivní účastnice a historička Jana Petrová. Stala se také iniciátorkou letošního setkání, nazvaného „Mírák 30 let poté“. „Přišlo mi důležité demonstraci připomenout, protože se na ní tehdy sešlo neuvěřitelných 400 statečných lidí, a to i přes to, že Veřejná bezpečnost všemi možnými způsoby upozorňovala, že je zakázaná,“ myslí si.

Květnové demonstraci předcházela četná represivní opatření. „Příslušníci VB vyměřovali předem náměstí Míru, jehož půdorys si pak vyznačili pískem na vojenském letišti a připravovali si na něm nácvik zásahu proti demonstrantům, kolem náměstí byly instalovány kamery, na požárnické vozy byly namontovány radlice na rozhrnování lidí,“ dočteme se v knize Jany Petrové. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!