Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Lidé od čáry

Ten kraj je zvláštně zádumčivý a člověk ho objeví, jen když sem cíleně odbočí, protože cesty dál nevedou. Na hranici dvou světů, v obcích u Dolního Dvořiště, už neblikají casina a holky nemávají na rakouská auta, protože tady moc není koho zastavit. V malých vesnicích na česko-rakouském pomezí jsou ty pravé Sudety, kde farář jednou za měsíc napočítá patnáct lidí v kostele, kde si každého turistu prohlížejí s nedůvěrou a kde leckdy s láskou vzpomínají na klidný socík a neprodyšnou hranici.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
08. Listopad 2017 - 10:00

Zdeněk Moša je péesák. Tedy býval, ale duší je pořád. Na Svatém Kameni točí pivo, vaří kafe a čaj a vyhlíží turisty, ale letos už jich moc nepřijde, je po sezoně, Budějčáci a Pražáci sem začnou jezdit zase na jaře, tady to na pár měsíců usne. „Moc lidí ale stejně nechodí, je to mrtvej kraj,“ říká osmdesátiletý Mošna.

Jeho růžový domek s nápisem Hostinec – Gasthaus u Lípy je jediným místem, kde se dá v celé oblasti ohřát. Vedle hospody zní cirkulárka, hostinský má před sebou hodně práce, zimy tu bývají kruté. Pokládá na stůl kroniku Pohraniční stráže, dříve ji půjčoval i domů, ale pak z ní zmizelo několik fotografií, tak už ji nepouští z ruky. „Jak se tu žije dneska? To nejlepší má už tenhle kraj za sebou,“ říká Mošna a vypráví o srazech péesáků, kam přijíždějí někdejší strážci hranice a nenechávají si vzít svůj kus pravdy, že oni plnili povinnost a Československo je potřebovalo.

1956. V tomto roce jsme měli 5 zadržení a 3 proryvy. Od 20. října do 15. listopadu jsme měli zesílenou ochranu v důsledku politických událostí v Polsku a později v Maďarsku. Zima tohoto roku byla bohatá na sníh. Již 28. října napadlo velké množství sněhu, z čehož nám vyplynuly značné potíže. Cesty byly zataraseny způsobeným polomem, bylo zpočátku přerušeno spojení a i přívod elektřiny.

(Kronika Pohraniční stráže)

(...)

 

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!