Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Když porod, tak porod!

Je jim v průměru teprve 55+. Vysloužily si přezdívku Cimrmani v sukních, protože v jejich divadelním souboru ztvárňují ženy i mužské role. Ženský amatérský spolek je divadelní fenomén na jihu Čech – bodují na přehlídkách a hlavně baví. Na jejich novou hru se zašla podívat redaktorka Alena Binterová.
Alena Binterová, Foto: Marek Podhora
27. Listopad 2017 - 13:23

Jen ženy. Až na jednu výjimku: manžel jedné z nich představení zvučí a navíc má za úkol dbát na bezúhonnost děvčat. Kvůli genderové vyváženosti posílila nejnovější kus v repertoáru ještě mužská figurína, jejíž beztvarý obličej se nápadně podobá Járovi Cimrmanovi. Dílo tohoto génia členky ŽASu obdivují, dovedou z něj citovat – a jejich kabaret Ženské nebe nezastírá inspiraci Českým nebem Divadla Járy Cimrmana.

„Ovšem zatímco České nebe je kromě Babičky (neboť Božena Němcová je neprůchodná) ryze mužská záležitost, Ženské nebe je plné vzácných a výjimečných žen. Ač to možná tak nevypadá, vzhlížíme s úctou a obdivem (a s faktografickou přesností) k oněm velikánkám, abychom z nadhledu ukázaly samy sebe. A proč jsme zvolily kabaret? Protože nikdy není pozdě začít zpívat, tančit a hrát,“ avizují Ženské nebe, které mělo premiéru dva dny před loňským Silvestrem.

ALE STEJNĚ MAJÍ CHLAPY RÁDY

Do hasičárny v Homolích, kde pravidelně zkoušejí i hrají, přišlo tehdy 250 diváků a bylo veselo. S „emancipistkami“, které se snaží dosáhnout soběstačnosti, a tím budí ve spořádaných měšťanských rodinách hrůzu … „Podíváme se trochu do historie, ať víme, kdo všechno se zasloužil o to, že kromě péče o domácnost, děti a manžela chodíme ještě do práce,“ naznačuje Stanislava alias Stáni Sláva Kočvarová, co publikum čeká. Je autorkou a režisérkou všech inscenací, ale s touto novinkou nejdřív dost narazila, protože feministické téma na žádnou z hereček nepůsobilo sympaticky a nechtěly to hrát. Leccos prozrazuje úvodní pasáž: „Já mám toho svýho docela ráda! Já mám toho jejího taky ráda! Já mám všechny chlapy docela ráda!“ Ale když se kabaret rozjede, divák s překvapením vyslechne řadu působivých příběhů žen, o nichž neměl ani ponětí. (...)

http://www.divadlo-zas.cz/

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!