Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Když padali ptáci z nebe

Proto máme letní čas. Proto fungují jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Takový odkaz přinesla mrazivá noc z 31. prosince 1978 na 1. ledna. Noc, kdy padali zmrzlí ptáci z nebe a Československo pak zažilo měsíc energetického kolapsu. Před čtyřiceti lety se rtuť teploměru Evropy náhle smrskla do malé kapky u dna.
Josef Musil
19. Prosinec 2018 - 12:41

„Pohybujte se po bytě pravidelně, ale ne mnoho. Mléko pro děti ohřívejte na těle. Neuléhejte na delší dobu do postelí, protože hrozí prochlazení v nevytopených místnostech. Jezte vydatnou stravu – nejlépe ovesné vločky s cukrem. Je-li to možné, shromážděte se z několika sousedních domů v jedné místnosti,“ píše se v článku s nadpisem V mrazivém sevření na stránkách Rudého práva 3. ledna 1979. Zahraniční dopisovatel cituje lékařské rady občanům Německé spolkové republiky. O situaci v Československé socialistické republice noviny zdvořile referovaly jako o „nečekané zkoušce“ s optimistickým sdělením: „Většina občanů prožila nečekaně mrazivý první leden v klidu a teple domova.“

Ano, v západním Německu řádilo psí počasí krutěji. Ale i mnohým tuzemcům bylo zima. Když pamětníkům roku 1979 řeknete sousloví „novoroční mráz“, začnou sypat příhody z rukávu. Snímek dokonale vychlazené noci a následných dnů v jižních Čechách se dá poskládat z osobních zážitků.

Nejdříve má slovo Český hydrometeorologický ústav, pobočka České Budějovice. „Ve střední Evropě se vytvořilo na konci roku 1978 mimořádně výrazné teplotní rozhraní a přes území tehdejší Německé demokratické republiky se blížila hluboká tlaková níže, doprovázená studeným arktickým vzduchem. V noci ze Silvestra na Nový rok se začal studený vzduch přelévat přes Krušné hory a šířil se do celé republiky. Tato změna byla doprovázena změnou teplého jihozápadního větru na ledový severozápadní vítr, který v nárazech dosahoval až 30 metrů za sekundu, na horách až 45 m/s.“ (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!