Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jak jsme zakládali konzervatoř

Kdo v Budějovicích nahradí krajskou politickou školu? Po roce 1989 bylo rychle rozhodnuto: město potřebuje konzervatoř. Myšlenka na ni tu byla od šedesátých let, prostory byly ideální. Ale tak jednoduché zase všechno nebylo…
Markéta Mazancová
22. Srpen 2019 - 14:57

V Českých Budějovicích fungovala do té doby pouze jedna hudební instituce, která zajišťovala základní výuku hry na hudební nástroje, a to Lidová škola umění Bohuslava Jeremiáše. Působila na ní řada učitelů s vysokoškolským hudebním vzděláním, s významnými uměleckými zkušenostmi a pozoruhodnými pedagogickými výsledky. ,,Hudebně talentovaní absolventi bohužel odcházeli k dalšímu studiu hudby jinam, převážně na Konzervatoř Plzeň, a jen málokteří z nich se vraceli do jižních Čech,“ vzpomíná zakládající ředitel konzervatoře Jan Doležal.

Přitom v té době by umělci v Budějovicích našli své místo v takových organizacích, jakými byla Opera Jihočeského divadla a později Jihočeská komorní filharmonie. Rovněž probíhala výuka na katedře hudební výchovy na Pedagogické fakultě a později na katedře učitelství na lidové škole umění.

Rozhodnutí založit konzervatoř padlo ještě koncem roku 1989. A tak na začátku roku 1990 přišla na ministerstvo školství žádost o její zřízení. Ačkoliv v tutéž dobu byla v „čekárně“ příslušného odboru MŠMT celá řada žadatelů, zástupci ministerstva rozhodli po projednání všech podrobností podmínek vzniku kladně, a to prakticky na počkání. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!