Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Haló, tady imigrant

To slovo v naší republice vyhrává prezidentské volby. Je také předmětem vzpoury Česka, Polska a Maďarska proti Evropské unii. Vyvolává strach, obavy o to, co máme a čím jsme. To slovo je imigrant. Jaká je dnes situace na jihu Čech?
Petra Vicková
05. Duben 2018 - 10:47

Začněme zeširoka. Imigrant je jednoduše řečeno osoba, cestující do státu s úmyslem dlouhodoběji se v něm usadit. V posledních letech jsou podobné termíny slyšet nejčastěji v souvislosti s válkou v Sýrii, krize se nazývá nejčastěji uprchlická.

Uprchlík, to je zase člověk, nacházející se mimo svou vlast – má oprávněné obavy před pronásledováním. Ať už z důvodů rasových, náboženských, národnostních nebo kvůli zastávání určitých politických názorů. Odmítá ochranu své vlasti. Jedna z nejdůležitějších zásad je, že uprchlíci by neměli být vyhnání nebo vráceni do situace, v níž by byli opět ohroženi.

A teď to celé v číslech, která nám pomohou pochopit situaci na jihu Čech. Z dat, jež zpracovávalo Ředitelství služby cizinecké policie Ministerstva vnitra ČR pro rok 2017, vyplývá to, co všichni tuší: Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Statistiky dokonce ukazují razantní pokles: meziročním srovnáním stavu nelegální migrace na našem území vidíme, že nezákonně procházejících cizinců ubylo oproti roku 2016 až o dvě třetiny. Cizinecká policie vloni zadržela na území celé republiky 172 tranzitních migrantů, zatímco před dvěma lety jich bylo 511 a v době kulminace migrační krize v roce 2015 dokonce 2294. Zadržených teď tedy nebyly ani dvě stovky. Tito lidé by za celý rok nezaplnili ani lavice jedné malé základní školy.

Státní příslušnosti zadržených se z dob migrační krize nezměnily. Jednalo se zejména o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Nejvíce těchto osob cestovalo z Rakouska přes Českou republiku do Německa.(...)

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!