Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Doma jsem pod Lipnem

Helmut Nodes prožil v Dolní Vltavici na Lipensku složité dětství. Narodil se během 2. světové války, v roce a půl přišel o část ruky, ve třech letech musela rodina místo opustit. A nakonec domov ztratil znovu – po odsunu původních obyvatel skončila již zdevastovaná obec na dně lipenské přehrady. V sobotu 21. září vystoupí Dolní Vltavice nad hladinu Lipna za pomoci velkolepé světelné 3D show.
Pavel Pechoušek
09. Září 2019 - 10:05

Obraz na hladině lipenské přehrady na ploše 1000 metrů čtverečních připomene obec Dolní Vltavice, která byla na přelomu 50. a 60. let kvůli stavbě nádrže zatopena. Audiovizuální show na největší vodní stěně v Česku lidé uvidí 21. září večer. Celá projekce potrvá přibližně 20 minut.

Při světelné 3D show vznikne obraz o velikosti až 50 x 20 metrů. Světelné efekty specializované firmy vytvoří domy i kostel. „Plátnem pro obraz se stávají kapky vody, které dokáží vykouzlit holografický efekt. Jedná se o velmi efektní technologii. Celá show bude vystavěna na základě reálných 3D modelů původní obce. Zazní i skutečný zvuk zvonu z původního kostela,“ uvádí Miroslav Nejedlý z agentury Art4Promotion, která akci připravuje. Jde o zkušeného odborníka, který stojí za známými projekty, jako je Vltava ŽIJE či oslavy města České Budějovice k výročí 750 let od založení.

Akce, kterou organizuje spolek „Dolní Vltavice žije“, bude událostí roku na celém Lipensku,. Organizátoři očekávají návštěvu tisíců lidí. Místo na ubytování se již teď shání jen velice těžce. „Světelná show začne po setmění, zhruba ve 20.30 hodin. Zatím nechci prozrazovat přesný scénář celé režie, ale určitě se objeví motiv Vltavy, motiv stříhání drátů, protože také chceme připomenout 30. výročí pádu železné opony. Vrcholem programu bude okamžik, kdy z vody společně s domy vystoupí dolnovltavický kostel,“ uvádí hlavní organizátorka Ema Kondysková.

Velkolepou podívanou bude navíc po symfonickém orchestru doprovázet nahraný zvuk původního zvonu a varhan, které byly z dolnovltavického kostela odvezeny před jeho odstřelením a dnes dělají radost jinde, v Sušici a Vlachově Březí. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!