Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Dámy a pánové, přistáváme v Budějovicích!

Z plně obsazeného letadla vystupují cestující, v odletové hale si fotografují svůj stroj další pasažéři. Skutečně to takhle bude vypadat i v Českých Budějovicích? Redaktor Michal Špírek prostudoval dostupné materiály k jihočeskému letišti – a ze střípků skládal obraz projektu, o kterém se roky hovoří, ale výsledky zatím nejsou příliš vidět.
Michal Špírek Foto: Milan Havlík
02. Březen 2018 - 10:17

(...)

Zda se ale další regionální letiště v relativní blízkosti dokáže uživit, je stále ve hvězdách. Otazník nad návratností obřích investic z veřejných rozpočtů nejen do samotné modernizace letiště je dalším nábojem odpůrců. Roční provoz letiště se drží pod hranicí padesáti milionů korun, v souvislosti s blížícím se zahájením provozu se bude lehce zvyšovat. Kraj se také rozhodl od armády odkoupit některé z přilehlých areálů.

Zatímco pražské letiště neustále roste ve svých výkonech, ta regionální se v minulých letech potýkala s nedostatkem pravidelných, ale i charterových letů, a tedy i malým zájmem cestujících, a vykazovala ztráty. Rok 2017 přinesl mírné zlepšení – kromě letiště ve Varech, které skomírá, zaznamenala ostatní česká letiště přírůstek odbavených.

„Obecně má obor letectví vzrůstající tendenci, trend je celosvětový, a bylo by s podivem, kdyby se vyhnul České republice. Nejsme na tento způsob dopravy ještě tolik zvyklí, ale pomalu se řadíme mezi státy, kde ať už na dovolenou nebo za svými obchodními cestami volí lidé leteckou dopravu. Tedy nejrychlejší a nejbezpečnější způsob,“ komentuje Martina Vodičková.

Ředitel letiště Ladislav Ondřich věří, že mezi cestujícími bude o budějovický areál zájem. Pro přílety do Jihočeského kraje oproti některým z ostatních letišť hraje jeho turistická atraktivita. Osmdesát tisíc pasažérů ročně do pěti let od spuštění provozu, to je číslo, které se zmiňuje při cílech budějovického letiště. Pro srovnání loňská čísla ostatních regionálních letišť: Karlovy Vary – 21 tisíc, Pardubice – 88 tisíc, Ostrava – 324 tisíc a Brno – 470 tisíc cestujících. Linec pak 402 tisíc pasažérů.(...)

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

BŘEZNOVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích v za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč