Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budějovický poklad: pozlacené kosti

Chrámy, dómy, kostely – doklad křesťanské tradice Českých Budějovic, ale také svědek bohaté historie. Ukrývají ostatky svatých i vzácná umělecká díla a postupně odhalují řadu tajemství. Po jejich stopách se vydal archivář Daniel Kovář.
Daniel Kovář
17. Prosinec 2019 - 10:37

Mnohá tajemství skrývá bývalý dominikánský kostel na Piaristickém náměstí, už jen proto, že jde o nejstarší gotickou památku města. Nehledejme tu však žádné nadpřirozeno, jsou to tajemství navršená staletým vývojem chrámu, mají rozumné vysvětlení, která nám pouze unikají. Co například znamenají figury, někdy s děsivým šklebem, hledící z klenebních konzol? Čí tváře jsou zpodobněny na konzolách v kněžišti, o nichž se kdysi říkalo, že patří králi Přemyslovi a jeho manželce? Být králem, asi bychom sochaře za takový portrét nepochválili.

Na pilíři u křížení hlavní a příčné lodi se nacházejí dvě pozlacené figurky. Jsou malé, poměrně vysoko, a bývaly zašlé. Jedna představuje lvíčka, ve druhé kdysi lidé spatřovali dítě s říšským jablkem. Tak vznikla pověst, že jde o symbol, jak si založením zdejšího chrámu český král Přemysl vyprosil narození dědice. Jenže při restaurátorském průzkumu se po očištění zjistilo, že to není dítě, nýbrž opička hrající si s míčkem a drbající se navíc pod zády. Takže místo jasného vysvětlení tu najednou máme malou záhadu, či spíše doklad o hravosti středověkých umělců.

Teprve nedávno si odborníci všimli letopočtu 1525 na jednom trámu v tmavém krovu nad presbytářem. Je tedy zřejmé, že dřevěná konstrukce musela přežít velký požár z roku 1560, který pohltil jen krov nad hlavní lodí. Díky podobným detailům se postupně zpřesňuje naše poznání o stavebních dějinách kláštera. Z pozdního středověku se dochovaly unikátní klášterní účty, z nichž se dozvídáme i nečekané podrobnosti o životě dominikánů. Jak jinak bychom věděli třeba to, že v 15. století se v kostele zametalo čtyřikrát ročně?

 

(...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz!

Předplatné časopisu Barbar pořídíte zde.