Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budějovický azyl Nataši Gollové

Na konci února uplynulo 105 let od jejího narození. Hvězda prvorepublikového stříbrného plátna musela po 2. světové válce opustit Prahu – a azyl našla v Českých Budějovicích. Jaké byly jihočeské roky Nataši Gollové, zjišťoval redaktor Štěpán Hembera.
Štěpán Hembera
13. Březen 2017 - 10:38

Tak nějak se to sešlo. Film Vrať se ke mně zpět z roku 1944, vztah s Wilhelmem Söhnelem, který prováděl likvidaci arizovaných filmových firem, do toho žádost tehdejšího ředitele obnoveného Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Karla Konstantina. To všechno vedlo k přesunu Nataši Gollové do Českých Budějovic. Musela odejít z Vinohradského divadla, stejně jako režisér Karel Konstantin.

První dva možné důvody angažmá Nataši Gollové v Českých Budějovicích je třeba blíže osvětlit. Film Vrať se ke mně zpět je jediný německý film, ve kterém Nataša Gollová hrála, na rozdíl od jejích tehdejších stejně slavných kolegyň. Objevuje se zde jako Ada Goll, protože Adolf Hitler výslovně zakázal slovansky znějící koncovky ženských příjmení. Film z produkce Prag – Filmu AG, jakási rozmarně rozverná prázdninová komedie s milostným podtextem, ve které Nataša Gollová ztvárnila jednu z vedlejších rolí ve stylu předešlých postav veselých děvčat, které tropí hlouposti. Byl to její křest a zároveň derniéra v německé válečné filmové produkci, přesto jí účinkování v něm po válce silně ublížilo.

MÁ LÁSKA WILLY

Stejně tak i vztah s Willym Söhnelem, mužem, který byl během války pro český film velmi důležitý. Jeho životní peripetie byly komplikované a ne zcela jednoznačné. V Praze, jako člen NSDAP, působil od roku 1939 v pozici právního poradce v Kulturně-politické sekci Úřadu říšského protektora. Na druhé straně mnoha Čechům působících ve filmové branži pomohl a během války umožnil natočit několik českých filmů s národní tématikou. Mimo jiné Söhnel jako cenzor schválil a prosadil scénář českého filmu Babička. (...) 

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE: na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!