Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

1969, 1989, 2019. Stačilo převléct kabát

„Tak hoši, váš slavnej Dubček vám zadržení podepsal na tři neděle místo osmačtyřiceti hodin,“ poznamenal dozorce, když otevřel celu pankrácké věznice. Bylo 22. srpna 1969 a v cele se tísnilo mnohem více lidí, než dovolovaly předpisy. Toho dne dal hlavní hlasatel socialismu s lidskou tváří Alexander Dubček na vědomí, že předpisy a zákony slušné společnosti nebudou platit. Právě on podepsal takzvaný pendrekový zákon. Kdyby se tento akt nestal, vypadaly by osudy všech lidí v medailoncích tohoto čísla jinak.
Josef Musil
08. Červenec 2019 - 10:03

„22. srpna 1969 jsme definitivně přišli o svobodu a taky o naději na pokračování ekonomických reforem, se kterými o rok předtím začal ekonom Ota Šik. Myslím, že kdyby se je podařilo uskutečnit, mohli jsme dneska mít nikoli socialismus, nýbrž kapitalismus s lidskou tváří,“ uvažuje Jára Novotný ze Sezimova Ústí.

Když zadáte jeho jméno do vyhledavače, dozvíte se, že je představitelem inscenované fotografie 70. a 80. let a jeho díla kritikové řadí po bok snímků například Jana Saudka. Na rozdíl od něj si však nikdy neužíval vavřínů slávy.

Vinu nese právě rok 1969, kdy mu bylo třicet let. Talentovaný muž měl nejvyšší čas, aby se začal profesionálně věnovat umění. „Na základce mi učitel doporučoval, abych studoval výtvarnou školu. Místo toho jsem skončil v učilišti, kde ze mě udělali strojního zámečníka a pak jsem nastoupil do podniku Kovosvit v Sezimově Ústí. Ve volném čase jsem absolvoval režisérský kurz a v roce 1964 jsem založil autorské divadlo.“

Odehráli dvě premiéry, třetí hru cenzor zakázal, že je málo socialistická. To už zvolna začínalo politické tání a noviny občas přijaly i příspěvek dopisovatele, který se nezabýval chválou režimu. „Psal jsem úvahy do jihočeských novin, především do táborského týdeníku Palcát. Ještě v první polovině roku 1968 byl šéfredaktor opatrný. Svoboda pro nás paradoxně nastala 21. srpna, když přijely ruské tanky.“ (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!