Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zvýšíme příjem zaměstnanců o 7 procent, říká Zbyněk Stanjura

Nikdo nebude hájit Jihočechy lépe než Jan Zahradník. Lidé jako Jiří Zimola si myslí, že si mohou dovolit všechno. A Babišovi se už nedá věřit. To říká v rozhovoru pro časopis Barbar bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).
29. Červen 2017 - 13:26

Sledujete dění kolem hejtmana Jiřího Zimoly? Jak na vás celá kauza, spojená s odměnami v jihočeských nemocnicích a stavbou chalupy na Lipně, působí?

Ano, tyhle události sleduji. Jsou příkladem, co vše se může stát, když si politik, v tomto případě Jiří Zimola, myslí, že si může dovolit všechno. Určitě si jako chráněnec Miloše Zemana a Andreje Babiše připadal nedotknutelný. Vyplácet svému kamarádovi z veřejných prostředků nemravně vysoký plat je výsměchem všem daňovým poplatníkům.

ODS reagovala poměrně rychle: na kauzu sama upozornila na vlastních billboardech s tváří Jana Zahradníka. Ten je pravidelným lídrem jihočeských kandidátek do krajského zastupitelstva i Poslanecké sněmovny. Jaký je Jan Zahradník člověk?

Jan Zahradník je vzdělaný, má velké životní i profesní zkušenosti, je to pravý gentleman. Jeho slovo platí, jeho zapálení pro dobrou věc je nebývalé, na všechna jednání chodí skvěle připravený. S obdivem sleduji jeho dlouholetý souboj za práva obyvatel Šumavy. Jsem přesvědčený, že nikdo nebude hájit Jihočechy tak dobře jako Jan Zahradník.

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Jak hodnotíte aktuální pozice ODS?

Naší hlavní výhodou je kvalitní program. V dubnu jsme představili Silný program pro silné Česko, který obsahuje 190 konkrétních kroků pro zlepšení života obyvatel České republiky. Za klíčový považuji náš návrh na snížení daní pro zaměstnance, který okamžitě zvýší čistý příjem každému zaměstnanci o sedm procent. Usilujeme o co nejsilnější mandát, abychom mohli plnit svůj cíl, tedy zastavit a vyměnit současnou socialisticko-populistickou vládu, která nevyužila hospodářský růst k většímu zvýšení příjmů občanů a firem, ale naopak zavedla mnoho zbytečných byrokratických opatření a regulací.

Jan Zahradník nasadil billboard proti Jiřímu Zimolovi – kdyby dnes nasazovala ODS jeden billboard proti Bohuslavu Sobotkovi, co by na něm mělo stát?

Že je Bohuslav Sobotka symbol vysokých daní, zbytečné byrokracie a nesmyslných regulací.

Jaká budou letošní volební témata a co z toho bude akcentovat ODS?

My jsme vybrali ve spolupráci s odborníky a občany čtyři hlavní témata letošních voleb:

  1. Silná česká ekonomika s důrazem na růst čistých příjmů
  2. Antibyrokratická revoluce
  3. Kvalitní vzdělávání
  4. Bezpečnostní a zahraniční politika

Věřím, že volby budou soubojem programů, názorů, idejí, a ne soubojem marketingových agentur.

Jaká je dnes nálada uvnitř ODS? Strana, která bývala na špičce a vyhrávala volby, zažila obrovský pád, řada lidí odešla – vládne tam dnes nostalgie, nebo vize, že časem obnovíte ztracené pozice?

Žádná nostalgie, ale silné pracovní nasazení, víra v naše programové principy. Děláme již více než tři roky vše pro obnovení důvěry. V parlamentu odvádíme výbornou opoziční práci, kritizujeme vládu, ale současně přinášíme vlastní návrhy řešení. Jsme poučeni z minulosti a připraveni na budoucnost.

Liší se hodnoty současné české pravice od té, která v 90. letech vyhrávala volby? A jak moc se liší hodnotový žebříček průměrného voliče – dnešního a toho z 90. let? Jaký lze v této věci očekávat trend do budoucna?

Hodnoty pravicové strany se nemění, je to především nedotknutelnost soukromí, malý, ale silný stát, solidarita s potřebnými a nezadlužená budoucnost. Samozřejmě se mění nástroje k dosažení cílů, politická strana musí reagovat na změny ve společnosti, na technologický pokrok, na otázky, jako je stárnutí populace, zhoršená bezpečnostní situace, boj s terorismem a podobně. V devadesátých letech měli všichni voliči zkušenost s dobou nesvobody a komunismu, což dnes již neplatí.  Pravicový volič byl, je a bude náročný, je zvyklý na dobrý a propracovaný program, chce za své daně fungující stát.  To se nezměnilo, a jak pevně věřím, ani nezmění.

Hovoříte o tom, že v 90. letech měli lidé zkušenost s komunismem. Češi teď získávají novou zkušenost: s novým režimem, o který se společně pokoušejí ministr financí Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Je podle vás na čase začít bojovat o demokracii?

Letošní volby budou o charakteru naší demokracie. Budeme rozhodovat, zda zůstaneme parlamentní demokracií, nebo se posuneme směrem k autoritářskému stylu vládnutí, kdy parlament, zákony či ústava pouze překážejí těm nejmocnějším.

V době, kdy si povídáme, se do médií dostávají nahrávky Andreje Babiše. Je na nich mnohé, vulgarita i úkolování novinářů. Kauza Čapí hnízdo pomalu usíná. Bude mít podle vás toto vliv na výsledek voleb? Osobně mi přijde, že volič na podobné kauzy už moc neslyší, rychle je přechází.

Tady se jasně ukázalo, že Andrej Babiš opakovaně ve svých veřejných vystoupeních lže, že ovlivňuje obsah svých médií, že je připraven diskreditovat své politické soupeře ve svých novinách, že se mu tedy nedá věřit.  V minulých letech odstupovali ministři kvůli mnohem menším pochybením, ale Andrej Babiš se svých pozic drží zuby nehty.