Rodokmeny od mojedejiny.cz

Jihočeský příběh: data leží v šumavských lesích

Pro FORPSI pracuje od začátku, stál u všech důležitých rozhodnutí – dnes je Milan Leszkow vedoucím oddělení správy IT infrastruktury, umístěného v datacentru v šumavské Ktiši. K čemu je IT infrastruktura, jaké objemy dat jsou zpracovávány a jak je to se zálohováním?
10. Leden 2024 - 08:19

Pojďme v několika větách shrnout, k čemu vlastně je IT infrastruktura?

IT infrastruktura v našem případě slouží zejména k poskytování prostoru pro webové stránky a e-shopy, ale také k zajištění e-mailových služeb. Pokud navštívíte jakýkoliv český web, s pětadvacetiprocentní pravděpodobností bude provozovaný u nás. Největší část naší infrastruktury tvoří výkonné počítače nazývané servery, nedílnou součástí jsou také disková úložiště s kapacitou 1 PB (petabyte), což je prostor pro cca 500 milionů fotografií běžné velikosti.

Do jaké míry jsou pro vás ta data čitelná?

Naší povinností není prověřovat data, spíš se snažíme, aby přístup k nim u nás měl co nejmenší počet oprávněných administrátorů. Jednotlivé přístupy na servery jsou zaznamenávány. Existují zákonné normy, které definují telekomunikační tajemství, a to je nepřekročitelné.

Jak probíhá zálohování?

Každá informace má dvě kopie, z nichž první je ukládána v reálném čase na jiném serveru a v určitém časovém intervalu se vytváří druhá kopie v odlišné geografické lokalitě. Jedna věc je uložení zálohy a druhá věc je funkčnost záloh. Z toho důvodu pravidelně provádíme testy obnovy dat ze zálohy. Chtěl bych čtenářům poradit – nepodceňujte zálohování svých jedinečných dat. Jejich ztráta může být bolestivá.

IT infrastruktura je tedy umístěna v datacentru. Jaké jsou jeho limity?

Limity jsou definované kapacitou sálů. Je to pouze fyzické omezení – kapacita prostoru, skříní, chlazení. My jsme dnes asi na 80 % aktuálních možností a už se intenzivně zabýváme případným rozšířením. Z dnešního pohledu je nejdůležitější elektrická přípojka s dostatečnou kapacitou. Pro srovnání: průměrná roční spotřeba domácnosti činí asi čtyři megawatthodiny, naše měsíční spotřeba se rovná spotřebě přibližně šesti set takových domácností. Do budoucna musíme vyřešit, jak zvýšit kapacitu. Nahrává nám fakt, že se technologie zmenšují současně s tím, jak se zvyšuje výkon. V nadsázce: včera jsem potřeboval jednu skříň, ale dnes mi stačí jeden server, abych udržel stejný výkon.

Kdo může služeb vašeho datového centra využívat?

Poskytujeme službu různým zákazníkům, pronajímáme prostor na serverech, ale také pronajímáme prostor v datacentru pro servery.

Jaká je hlavní výhoda datacentra FORPSI?

Jsme samozřejmě zajímaví pro klienty v regionu, kteří potřebují mít fyzický přístup ke svým datům. A naší další devizou může být odlehlost – je to ideální řešení pro zákazníky, kteří mají hlavní infrastrukturu někde poblíž sebe, třeba v Praze nebo Brně, a hledají alternativu pro záložní systém.