Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hochovi si dali dárek: opravili Špalíček

Výrazný dům u Dlouhého mostu, který je součástí sídla firmy Hoch a synové, získal v sobotu 16. listopadu nový život. Dvě stě let stará stodola umístěná na prestižní adrese rozkvetla do krásy, z terasy nad Vltavou nabízí originální pohled na historické centrum Českých Budějovic a uvnitř noblesu, velkorysost a útulné zázemí pro relax, klid a pohodu.
Alena Binterová, Foto: Tomáš Binter
13. Leden 2020 - 09:47

V přízemí je restaurace s dlouhým barem, v níž lidé dostanou i pravou italskou pizzu, a v suterénu vinárna. O patro výš je srdce „Domu krásné ženy“ s kosmetickým studiem, pedikúrou, manikúrou a kadeřnictvím a také cukrárna a kavárna. Kdo vystoupí po designovém schodišti či vyjede proskleným výtahem do dalšího poschodí, najde odpočinkovou zónu s barem, kde si zájemci mohou rezervovat prostor pro soukromé akce, například oslavy narozenin: k dispozici zde mají i promítací plátno a krásnou terasu. A nad tím vším prosklená špička – „VIP zóna“, která dává novou dimenzi, nadhled a unikátní soukromí.

„Rád dělám hezké věci a bude mi potěšením, když to tady ožije a lidé sem budou rádi chodit,“ říká Vlastimil Hoch, vnuk Ferdinanda Hocha – zakladatele firmy, jež vznikla roku 1899, takže letos oslavuje 120 let existence. Dal domu název Špalíček podle stejnojmenné památky v Chebu, kde se mu líbily hrázděné domy, a tak prvky této architektury promítl i sem. „Už od začátku jsem věděl, že tato stodola je tak kvalitní, že ji nezbořím. Třebaže mi řada lidí radila, že demolice bude levnější než oprava. Ale já jsem jiné krve. Krovy zůstaly, udělali jsme nové podlahy, využili kombinace dřeva a skla. Vymyslel jsem originální prvky v interiéru, k nimž mě inspirovaly i mé cesty po světě. Technologie jsou nadčasové, odpovídají potřebám budoucnosti,“ vysvětluje.

Další kulatiny, které si letos Vlastimil Hoch připomíná, je 20 let od doby, kdy areál koupil.  Objevil ho vlastně náhodou – v roce 1999, když s autem stál v zácpě na Dlouhém mostě, si všiml si velké reklamní plachty NA PRODEJ zavěšené na průčelí bývalého Techmatu, který v budově skladoval elektrosoučástky. Díky tomu našel skvělé místo pro firmu, která se už od svých počátků zaměřuje na reklamu. Nyní jsou hlavní náplní její činnosti především velkoplošné tisky, polepy, světelná LED reklama (projekt, výroba, montáž a servis), 3D gravírování a frézování, CNC opracování, grafika, komplexní reklamy na sportovištích apod. Od 90. let je firma úzce spjatá s hokejem: je partnerem české reprezentace, od roku 2010 jsou reklamy od firmy Hoch a synové součástí světových šampionátů.

Na břehu Vltavy

Prostorný areál má velkou výhodu, že leží v centru města, ale přesto trochu stranou. V pravém objektu sídlí firma a v levé části vznikl Špalíček, nová dominanta této čtvrti. Původně byl rozlehlý statek (čili dvůr) jedním ze čtyř velkých dvorů, podle nichž vzniklo pojmenování pro celé předměstí Čtyři Dvory. Archivář Daniel Kovář připomněl, že tento statek měl dokonce ve svém dětství denně na očích už zakladatel firmy Ferdinand Hoch. Narodil se roku 1875 ve Vídni, ale pak se s rodiči přestěhoval do jejich původního domova ve Čtyřech Dvorech. Odtud chodil do české školy, která sídlila v dominikánském klášteře. „Malý Ferdinand tedy den co den chodil přes Dlouhý most tam a zpět kolem budoucího Špalíčku, aniž by tušil, že jednou bude patřit firmě Hoch,“ podotkl při slavnostním otevření ředitel českobudějovického oblastního archivu. Je spoluautorem knihy, která vyjde začátkem příštího roku. „Chceme ji vydat v úctě k mým předkům. Bude pojednávat o historii našeho rodu a o stodvacetiletém působení firmy v mých milovaných Českých Budějovicích,“ upřesnil Vlastimil Hoch. Jeho syn – taktéž Vlastimil – rodinné podnikání dál rozvíjí, takže ve firmě dnes pracuje už třetí a čtvrtá generace. Špalíček otevřeli v předvečer 30. výročí sametové revoluce. Pro tuto příležitost nechali vyrobit speciální vlajku dlouhou 26 metrů, aby se dobře vyjímala na Černé věži. Maminka Vlastimila Hocha staršího, která se narodila i zemřela 17. listopadu (což bylo hlavní inspirací pro termín slavnostního otevření Špalíčku) by na své potomky jistě byla pyšná. Stejně jako další předkové, protože tradice zavazuje. Hochovi se navíc drží hesla, jímž povzbuzují i ostatní: Nemožné neexistuje.