Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Goethe učí Jihočechy deutsch

Trochu záludná otázka: Co společně vytvořili Friedrich Emmanuel Tirsch z dobře situované německé rodiny a Heinrich Fügner z rodiny pražských německých obchodníků? Tihle pánové založili český Sokol. I to jsou paradoxy dějin, které dokazují, jak se na jednom území prolínají české a německé dějiny. Staleté vazby poškodila válka, ale díky těsnému sousedství pokračují dál. Zásluhu o to má i Goethe-Zentrum Jihočeské univerzity, které sídlí v Budějovicích.
Jan Štifter
14. Květen 2015 - 07:26

Možná tak ještě dnes mluví pár babiček – ve forraumu si odloží mantl a po pěkném tepichu vejdou do cimry. Žily v prostředí, kde se běžně mísila němčina s češtinou. Na tradici česko-německých vztahů navazuje Goethe-Zentrum JU, partner Goethe-Institutu. V Budějovicích působí rovných deset let.

Jihočeši se tu učí němčinu. Někteří proto, že mají polovinu rodiny za hranicemi a chtějí si s příbuznými rozumět, další kvůli práci, obzvlášť v jihočeském prostoru se bez němčiny často neobjedou. „Cílem lektorů je dovést studenty k mezinárodně uznávaným jazykovým zkouškám. Kurzy jsou vždy dvě hodiny v týdnu ve večerních hodinách a rok se dělí na dva semestry, další startuje po prázdninách,“ popisuje Lucie Trnková z Goethe-Zentra JU.

Nejen studenti, ale i všichni zájemci mohou využívat zdejší knihovnu, kde čeká na přečtení až pět tisíc svazků. Jsou mezi nimi učebnice, příručky, oblíbené jsou také zjednodušené verze slavných románů. V budějovické Krajinské ulici tak německá kultura žije, ke čtenářům v originále promlouvají Schiller, Goethe nebo třeba Jelineková.

Připravují tu navíc řadu akcí – semináře pro učitele, setkání s rodilými mluvčími, divadelní představení v němčině a také výlety a exkurze. „Spousta Jihočechů pravidelně podniká víkendové rodinné cesty za poznáním, ale jen někteří to vezmou přes státní hranici. Chceme, aby občas přejeli kopce a podívali se, co je za nimi. Nabízíme také tipy na místa, která mohou oslovit školy a studenty,“ vysvětluje Lucie Trnková.

Snaží se, aby Češi vnímali Němce jako opravdové sousedy a aby jim rozuměli – historicky sdílejí jeden forraum, ve kterém vždycky visely dva mantly, a jejich cimry odděluje zeď tak tenká, že o sobě vědí všechno. Jen je potřeba chtít se slyšet. Právě o to usiluje Goethe-Zentrum JU. Najdete ho na adrese Krajinská 2 v Českých Budějovicích.

 

Goethe-Zentrum JU
Krajinská 2, České Budějovice
Tel.: +420 724 503 704
E-mail: gzcb@goethezentrum.cz
Internet: www.goethezentrum.cz