Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Fotokniha? Klidně za pár vteřin

Dopoledne, polovina září – a z rádia se na přání volajícího začínají linout zvuky rolniček a první tóny notoricky známé vánoční melodie. Do Štědrého dne zbývají více než tři měsíce. A i přesto, že zlátnoucí krajina za okénky auta láká k procházce v holinkách a s košíkem v ruce, hlas americké zpěvačky odvádí myšlenky pod vánoční strom. Vůně jehličí, sváteční šaty a jemná nervozita při trhání ozdobného papíru. Jak symbolická byla hudební kulisa při cestě do kaplické firmy HAPPY FOTO Česko, ukazuje rozhovor s jednatelkou Michaelou Bílou Čížkovou.
Eva Štifterová
06. Prosinec 2023 - 16:05

Naše poslední povídání v roce 2021 provázela novinka, aplikace HappyFoto smart moments…

Ano, nástroj, který pomocí umělé inteligence vybere ty nejlepší snímky rodinných oslav, zážitků z dovolené nebo romantických svatebních chvil. Fotografie nachystané k vytištění, fotoknihu nebo kalendář tak může mít zákazník během chvíle.

Uplynuly více než tři roky od vzniku aplikace. Jak vypadá dnes?

Na začátku to bylo koncipováno jako aplikace pro mobilní telefony, kdy nejdůležitějším faktorem byla rychlost. V tuto chvíli nabízíme i možnost online spuštění přímo v internetovém prohlížeči a offline verze, kterou si stáhnete do svého počítače. A je jedno, který operační systém používáte. Ten vývoj souvisí s požadavky zákazníků. Každý zákazník je jiný a každému vyhovuje jiné prostředí. Někdo využije chvilku na lavičce u dětského hřiště a stačí mu k tomu mobilní telefon. Jiný raději pracuje s počítačem a větší obrazovkou.

Liší se zákazníci i v přístupu k tvorbě samotných fotoknih a kalendářů?

Obecně jsou takové tři skupiny. Ti, kteří nechají celý proces od výběru fotografií až po rozložení snímků na stránce na umělé inteligenci. Je to ta nejrychlejší cesta, taková dálnice pro ty, co nemají čas nebo ho raději věnují něčemu jinému. Máte hotovo doslova za pár vteřin. Pak jsou tu klienti, kteří nechtějí, aby za ně někdo rozhodoval. Tvoří z prázdných stránek a šperkují svoje výtvory do posledního detailu sami. A potom skupina, která nemá vlastní představu nebo estetické cítění, ti chtějí už hotovou předlohu na téma děti nebo svatba, kam umístí své fotografie, jak se jim líbí. Prázdné fotoknihy a předlohy budou dostupné i v mobilní aplikaci od poloviny října.

A co když si vyberu tu nejrychlejší cestu, ale pak se rozhodnu, že bych si přece jen nějaké části upravila sama?

I to je samozřejmě možné. V mobilním telefonu si vytvoříte návrh fotoknihy, třeba při čekání na letišti cestou z dovolené. A doma si v klidu sednete k počítači, kde ji doladíte. HappyFoto smart moments umožňuje díky své komplexnosti kombinovat jednotlivé přístupy tak, aby to vyhovovalo každému. Na rozdíl od předchozího programu, který máme pouze pronajatý od externí firmy, je smart moments vytvořený naší společností. Můžeme tak reagovat na požadavky více než 500 000 věrných zákazníků v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Německu.

Z vašich slov je cítit patřičná hrdost.

Je to tak. Je to ojedinělý nástroj, který neustále zdokonalujeme. Jsem přesvědčená, že kdo ho jednou vyzkouší, nadchne ho a bude se k němu rád vracet. Já sama díky němu začala po delší době zase tisknout rodinné ročenky. Dřív jsem na to jednoduše neměla čas. V dnešní době si každý okamžik vyfotíte několikrát a z dovolené přivážíte klidně i stovky fotografií. V tu chvíli jistě oceníte, že program sám vybere nejlepší snímky, odstraní ty nekvalitní nebo duplicitní. Ale hlavně, výslednou podobu knihy nebo kalendáře přizpůsobí rozměrům použitých snímků, neořeže ani jediný. A to vše na několik málo kliknutí. Navíc se snažíme, aby to nebyl jen software, ale opravdu inteligentní nástroj, který se učí a přizpůsobuje vašim preferencím. To znamená, že podle předchozích projektů navrhuje ty nové.

Zmínila jste možnost pracovat na jednom projektu na více zařízeních. Znamená to, že se ukládá někde ve virtuálním prostoru?

Může, ale nemusí. To, jestli se projekt uloží v cloudu nebo pouze lokálně přímo v telefonu nebo počítači, záleží na samotném zákazníkovi. Jsou tací, kteří se bojí sdílet data a chtějí je mít uložené jen u sebe.

Jak dlouho zůstanou data v cloudu uložená?

Pokud nedojde k jejich úpravě a přeuložení klientem, tak se po 21 dnech smažou.

Portfolio vašich produktů je poměrně široké. Které jsou u zákazníků nejžádanější?

Určitě tištěné fotky, fotoknihy a kalendáře. Právě teď pomalu začíná sezona kalendářů, což je čím dál populárnější vánoční dárek.

S manželem ho pro prarodiče, tety a strýčky ze snímků dětí připravujeme každý rok. Tchán si je nechává vystavené všechny, vždy na konci roku vybere měsíc s nejoblíbenější fotkou.

U nás to máme stejně. Jsme na Štědrý den celá rodina pohromadě, a i přesto, že kalendář dostanou všichni, ve chvíli, kdy ho první rozbalí, ostatní ho obklopí a prohlížejí společně. Vlastně už si nedovedu představit, že by pod stromečkem tenhle dárek nebyl.

Dnešní mladí lidé tráví čím dál více času ve virtuálním světě s mobilem v ruce, noviny v papírové podobě vytlačuje online zpravodajství. Nemáte obavy o osud tištěných fotografií a ostatních fotomateriálů?

Vůbec se nebojím. Samozřejmě je tu generace našich rodičů a prarodičů, kteří ten papír budou vždy upřednostňovat, už třeba jen proto, že na to lépe vidí. Ale i děti si rády vezmou knížky se svými fotografiemi a prohlížejí si je. Takže se ukazuje, že tištěné fotky jsou stále oblíbené napříč generacemi. Jen většina mladých s tím nechce mít tu práci, nechce ztrácet čas. A proto jsme se rozhodli jít jim s aplikací naproti. Chvilka času, pár kliknutí a za dva dny drží v ruce zhmotnělou vzpomínku, které papír propůjčuje víc než obrazovka telefonu. Skutečné emoce. Mrkněte na naše stránky: www.happyfoto.cz.