Rodokmeny od mojedejiny.cz

Dřevo a křišťál: LIGHT & WOOD jedinečné spojení v Panské

Dřevo konzervuje čas. Má svůj vlastní příběh. Dokáže vyprávět o deštích, které zvedly blízké potoky, stejně jako o lidech, kteří pod korunou hledali stín. „Co centimetr, to jeden rok,“ říká Tomáš Brabec a rukou hladí letokruhy.
03. Červen 2024 - 00:34

Málokterý materiál si tak důrazně říká o pohlazení. Vybízí k dotekům. Možná je v tom odvě­ký magnetismus, protože dřevo vždycky znamenalo domov, teplo a bezpečí. Tomáš v něm našel něco víc: jeho přirozenou strukturu povyšuje na umění. Dlouhá léta působil v top managementu, řídil lidi, rozdával úkoly – ale bylo to právě dřevo, které si ho k sobě přitáhlo a ukázalo mu nové možnosti. Ruční práci, vůni, klid. Radost z každého nového výrobku. Potěšení z toho, že práce má konečně tvar, lze se v ní kochat – lze s ní dělat radost někomu dalšímu.

Tak vznikl BRAJUR. Firma, kterou Tomáš založil se svým parťákem a dnes ji vede, kde za každým výrobkem stojí člověk a v každém předmětu je kus historie. „Tohle je jasan z Pel­hřimova, tady divoká třešeň z Kamenného Újezdu a ořech od Prachatic. Stromy, které tvořily okolní krajinu, vstupují do obývacích prostor našich zákazníků,“ říká. Dokáže přitom sehnat prakticky jakýkoliv materiál, třeba palisandr nebo olivu.

Čáry ve dřevě jsou jako vzpomínky na včerejšek. Zdobí jídelní stoly, konferenční stolky a další doplňky pro byty, domy, kavárny, restaurace i hotely. V každém kousku je kus člověka, který nad ním strávil desítky hodin práce. Hledal materiál, vymýšlel, tvořil. Odkrýval dávné vrstvy příběhu: objevoval myslivecké broky nebo hřebíky, které držely dětské houpačky a prádelní šňůry. V tom je BRAJUR nenahraditelný, naprosto jedinečný – nabízí zážitek, který není k se­hnání v žádném řetězci s nábytkem, neopakuje se, naprosto identický strom už nikdy nevy­roste. Tomáš tak cílí na klienty, kteří mají o svém bydlení jasno: vědí, jak chtějí žít, mění dočasný nábytek za trvalý. Chtějí něco, co je bude doprovázet desítky let.

Právě v tom se potkává Tomáš Brabec s Igorem Holasem. Oba dva cílí stejným směrem: na jedinečný interiér, předměty, které mají nejen užitnou funkci, ale také přidanou hodnotu v designu: obalu, který je sám o sobě uměním. Obývák nebo kuchyň se proměňuje v malou domácí galerii, pokud prostoru dominuje masivní jídelní stůl – a plochu nad ním ozařuje svítidlo značky LUMETTA.

LUMETTA, to je Igor Holas. Sedm let sídlí v Panské uličce v centru Českých Budějovic. Malíř a grafik, který se nespokojil se svítidly na trhu, a rozhodl se, že si pro sebe vytočí z hlíny speciál­ní modely, tehdy pro projekt MOJE LAMPA. Když hledal osvětlení pro středověký mlýn, napsal první kapitolu fantastického příběhu – v tu chvíli se začala rodit idea zakládající si na křeh­kosti, průsvitnosti, hrající všemi barvami, v bublinách vzduchu schopná dohlédnout na úplný počátek vesmíru. LUMETTA obléká světlo, přináší kus slunce do každé domácnosti. A Igor je jako hvězdář vládnoucí uměním, jak na noční obloze prolomit temnotu.

„Paradoxně jsme zažili velmi inspirativní čas při covidové pandemii. To byly měsíce, kdy jsme mohli svobodně promýšlet, kreslit a hrát si, mít čas jen na tvorbu, nebyli jsme zatíženi zakáz­kami. Vznikla tak spousta nápadů, ze kterých těžíme ještě dnes,“ zmiňuje Igor.

Světlo je v jeho pojetí šperk, pod kterým se odehrává celý náš život. Poradí si s jakýmkoliv prostorem: nedávno připravovali realizaci do prostor s šestimetrovým stropem, ale zákazníci se ozývají ze všech směrů: kanceláří, hotelových recepcí, bytů z Čech i ze zahraničí. Každý kus je originál, liší se nejmenšími detaily, barvou ručně foukaného křišťálu, glazurou porcelánu, volbou doplňků nebo způsobem zavěšení. V každém kusu je radost – LUMETTA vrací lidem schopnost všímat si předmětů a dokázat nad nimi žasnout. 

O tom, jak to funguje dohromady se značkou BRAJUR, se mohou Budějčáci přesvědčit v patře středověkého srubu, v showroomu LIGHT & WOOD v Panské ulici čp. 14. Ochutnávku nabízí instagram: @moje.lampa.lumetta, @bra_jur