Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Do Budějovic míří jedinečná Linka 110

Nejlepší čeští spisovatelé a spisovatelky, jako je Bianca Bellová nebo Alena Mornštajnová, napsali budějovický příběh. Dvacet povídek obsahuje nová kniha Linka 110, kterou si zdejší dopravní podnik připomíná výročí veřejné dopravy.
23. Prosinec 2019 - 11:10

„Nechtěli jsme knížky jen pro šotouše,“ říká ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš a vysvětluje, že šoutouš je slangově nadšenec, který fotografuje vlaky i autobusy a žije hromadnou dopravou. „Jsou tady povídky a zajímavosti z historie, které jsme psali s kolegou Radkem Filipem. Takže takový zajímavý mix beletrie a odborného textu.“

Fotografie připomenou dnes již nepoužívaný doplněk řidičů – čepice, také mechanické znehodnocovače jízdenek nebo zapomenuté revizorské odznaky. Povídky do souboru napsali mj. Petr Stančík, Petra Soukupová a Emil Hakl, zastoupení jsou i jihočeští autoři, například Jan Cempírek nebo David Jan Žák. Jejich texty doplňují originální ilustrace. Představení knihy je naplánované na 18. prosince – v 16 hodin ji spoluautoři uvedou v Solnici na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.

Současně vychází také limitovaná edice, číslovaná řada 110 knih, doplněná o ojedinělé kousky pro sběratele. „Bude to 110 originálů, pro které právě vyrábíme krabičky, inspirované autobusy Škoda 706 RTO. Používáme stejné materiály, plechování i polstry. Myslím, že to bude lahůdka pro fandy veřejné dopravy,“ upřesňuje Slavoj Dolejš.

Kniha Linka 110 nebude v běžné prodejní síti, dopravní podnik bude knihu prodávat po 18. prosinci přes vlastní zákaznická centra.