Rodokmeny od mojedejiny.cz

Dalibor Uhlíř: Místostarosta rozumem a srdcem

Žil Senátem, ale po volbách se stal prvním místostarostou Českého Krumlova. Do letoška nebyl politikem s aktivním mandátem, to se však změnilo jeho rozhodnutím kandidovat do Senátu. A když už jednou kandidoval, podpořil v Krumlově své názorově nejbližší souputníky. Předvolební kampaň se svým týmem doslova „odmakal“ a jaký byl výsledek? Senátorem se sice stal jeho protikandidát, ale on se stal prvním místostarostou Českého Krumlova, který je srdcem senátního okrsku, v němž kandidoval.
03. Únor 2023 - 08:41

Krumlovský rodák, světoběžník, jihočeský podnikatel, sportovec, otec, v poslední době zahrádkář a příští rok padesátník Dalibor Uhlíř si tak vlastně splnil svůj cíl, se kterým šel do politického předvolebního boje – uspět. Možný parlamentní mandát nahradil vrcholnou funkcí ve významném okresním městě. Sám říká, že je rád, že může naplnit svou výzvu a pomáhat tam, kam patří jeho kořeny: „Český Krumlov je pro mě domov. Narodil jsem se tady, strávil dětství a studentská léta, vedl studentskou revoluci, získal sportovní úspěchy, měl svatbu, narodily se mi zde dvě děti a mám zde pochované předky. Moje spjatost s Českým Krumlovem je celoživotní a navazuji na svých několik rodinných generací, které byly aktivní v místním veřejném životě.“
V Českém Krumlově chtěli změnu. Aspoň to tedy vítězné politické strany a hnutí, které později složily koalici, prohlašovaly v předvolební kampani. Po téměř dvou dekádách nahradily stávající vedení města a nyní se budou muset vypořádat zejména se složitou situací s drahými energiemi. „Řešili jsme dodávky energií, protože plyn byl nasmlouvaný jen do konce letošního roku, určitě chceme zprůhlednit práci úřadu, tzn. například zveřejnit smlouvy, které ještě nebyly zveřejněny. Další důležitou prioritou je rozpočet na příští rok, a protože asi po dvaceti letech nastupuje nové politické vedení, zaměříme se na audity hospodaření města i jeho jednotlivých společností. Chtěli jsme prostě začít s čistým stolem a transparentně. Zajímá nás také struktura zadlužení města, abychom věděli, jak dále pracovat a neohrozit potřebné investice.“

Je pochopitelné, že tato spíše úřednická témata musela nastoupit hned na začátku fungování nového politického vedení města. Také proto, aby město vůbec do budoucna mohlo řešit další úkoly a mohlo naplnit heslo: „Chceme změnu.“ Dalibor Uhlíř je člověk, který se netají svými sympatiemi zejména ke sportu a kultuře, ale cizí mu nejsou ani sociální témata. „Sport ve městě je dobře organizovaný, působí v něm kvalitní odborníci a úkolem města je dělat servis tomuto prostředí. Máme specializovanou ,firmuʻ PRO-SPORT ČK, která potřebuje pomoc proto, aby se z ní stala moderní sportovní společnost s přehledným portfoliem činností a služeb pro obyvatele našeho města,“ vysvětluje první místostarosta svůj pohled na zázemí Krumlova v oblasti sportu.

 

A právě sportování ovlivňuje aktuální zvýšení cen energií. To omezí nejen provoz, ale také investice. Že je situace řešitelná, ukazuje místní sportovní hala, která je nejúspornějším sportovním zařízením. Zimní stadion, který si mnoho z nás pamatuje ještě z devadesátých let jako sportovní areál bez střechy, čeká nezbytné opláštění severní části tak, aby se ze stadionu stala skutečně plnohodnotná hala.

„Nejsem zastáncem prosazování megalomanských projektů, které dostaly prostor jen na papíře, ale nikdy nespatří světlo světa. Přistupovat k investicím a opravám musíme zodpovědně, citlivě a úsporně, nikoliv s cílem prvoplánově ,zaplácnoutʻ dlouho neřešený stav. Musíme myslet na rozumné využití v budoucnu, dohnat trend okolních stadionů a plně využít zkušenosti jejich provozovatelů,“ říká přesvědčeně Dalibor Uhlíř.

Největší problém z hlediska udržitelnosti sportovišť ale představuje plavecký bazén, který si již dávno zasloužil radikálnější řešení, a to nejen stavebně, ale také technologicky: „Bazén si nemůžeme dovolit zavřít, jedná se o centrum výuky plavání od kojenců až po plavecké závodní naděje v širším okresním měřítku.“ Společným jmenovatelem pro sport v Českém Krumlově je koncepce podpory sportu, která je od svých „otců zakladatelů“ dobře nastavena. Dokonce si z ní berou příklad další obce a města v regionu. „Sportování dětí a mládeže je klíčovou součástí společnosti. Covidové období zasáhlo do členských základen sportovních klubů natolik, že by další rána nenávratně zničila letité úsilí,“ uvědomuje si krumlovský místostarosta.
Český Krumlov je jako perla jižních Čech považován právem také za jedno ze středisek kultury. „Jednou z důležitých priorit je udržení provozu městského divadla, které se bude potýkat s energetickou náročností. Dalším tématem je organizační oddělení klášterů od divadla. Díky nové organizační a provozní struktuře chceme ovlivnit vysokou ztrátu, která se v klášterech celá léta generuje. Přál bych si více otevřít tamní expozice pro obyvatele, aby se jejich provoz stal dalším komunitním místem,“ představuje Uhlíř plány pro další fungování kulturních institucí.

S kulturou a ostatně i se sportem souvisí cestovní ruch ve městě, který je často sledován médii a byl jedním z hlavních témat v době covidové krize, kdy do Českého Krumlova z ničeho nic přestaly jezdit davy turistů. Podle Dalibora Uhlíře je trendem digitalizace a využití shromážděných dat o turismu ve městě, aby bylo možné okamžitě reagovat na poptávku a co nejvíce využít přítomnosti mnohem menšího počtu návštěvníků města, než tomu bylo ještě v roce 2019. „Turistický ruch je součást místního průmyslu a musí sloužit místním jak v zaměstnanosti, tak z hlediska příjmů do městské pokladny. Vybrané prostředky musí sloužit ke zlepšení kvality života místních obyvatel.“
Dalibor Uhlíř se chce v rámci svého politického mandátu také věnovat sociálním službám ve městě. Podle něj je důležité udržet kvalitu sociálních služeb a hledat další možnosti zlepšení. „Jsme si vědomi poptávky po novém domově s pečovatelskou službou. Proběhnou projektové přípravy a hledáme vhodné místo. Chceme udržet sociální smír, nerozdělovat společnost a nenavyšovat lidem zátěž vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na život. Co můžeme ovlivnit, je nezvyšovat místní poplatky,“ ujišťuje první místostarosta Českého Krumlova. Jak sám říká, název jejich volebního subjektu „Český Krumlov ROZUMEM A SRDCEM“ není jen heslem, ale závazkem, jak přistupovat k dalšímu vedení města.

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz