Rodokmeny od mojedejiny.cz

Co nabízí letní barbarské číslo?

Co nabízí letní vydání časopisu Barbar, které můžete zakoupit v jihočeských a západočeských trafikách? Pořídit si můžete časopis i v elektronické verzi! Předplatné pak zakoupíte na send.cz.
26. Červen 2024 - 08:56

ČESTMÍR ZE SÍDLIŠTĚ - Jeden z nejsledovanějších novinářů dneška Čestmír Strakatý (39) pochází z Tábora. Větší část života ale strávil v Praze. Že se vrátí domů, nevylučuje. „Moje žena se narodila na Žižkově, to je Pražačka se vším všudy, pro ni by to bylo složitější. Ale pořád tu jsem hlavně proto, že tu být chci. Žiju na skvělém místě, kde všechno, co potřebuju, mám poměrně blízko. Praha je pro mě příjemná a pohodlná,“ říká v barbarském rozhovoru.

 

KRÁLOVSTVÍ, VE KTERÉM ČAS NENÍ NEPŘÍTEL - Měli jste někdy touhu projednou zastavit čas a faustovsky prodlít v přítomném okamžiku? V muzeu hodin a hodinek v Protivíně se vám to může snadno stát. Zdejší Království času zve návštěvníky svým mottem „Zastavte se na chvíli“ k milému rozjímání mezi stovkami malých zaneprázdněných ručiček.

 

STROMY V AJG: SYMBOL ŽIVOTA I NADĚJE NA PŘEŽITÍ - Hlavní sezona v Alšově jihočeské galerii dává šanci zažít dosud nevídané. V Zámecké jízdárně na Hluboké trvá až do listopadu velká výstava zaměřená na ztvárnění stromu v různých formách a širokých souvislostech. Tento motiv vždy inspiroval autory napříč historií a uměleckými žánry, samozřejmě zde nechybí ani současné pojetí. Velkou pozornost poutá také proměna českobudějovického Wortnerova domu, kde vznikla stálá expozice naplněná poklady ze sbírek AJG, které stojí za to vidět.

 

KDYŽ PLEVEL ZAHRADĚ SLUŠÍ - Jak vypadá dokonalá zahrada? Každý týden pečlivě posečený trávník? Nebo snad raději betonová dlažba? Trendem posledních let se stávají zahrady přírodní, kde nic z toho nenajdete. Všechno tu kvete, voní, bzučí, zkrátka žije.

 

CESTY DO MALÝCH SVĚTŮ - Když potkáte někoho, kdo má stále i ve svých 82 letech šibalské jiskřičky v očích, okamžitě víte, že o své vnitřní dítě nepřišel a stále o něj pečuje. Takový dojem mám z Čechoangličanky a vášnivé sběratelky Gil Bomber v jejím království, poeticky nazvaném Malé světy (Small Worlds). Mezi padesáti domečky pro panenky (Dollshouse), z její soukromé sbírky, vystavené vedle Městské knihovny v Bavorově, si budete připadat jako Gulliver v Liliputu nebo Alenka v říši za zrcadlem.

 

NEDĚLÁME KAMPAŇ. ČTYŘI ROKY PRACUJEME - „Jdu do toho znova,“ hlásí Martin Kuba, „a chceme bojovat o vítězství.“ Jihočechům slibuje, že nezmění kurz – důležitá témata jsou pro něj především doprava a zdravotnictví. Příští volební období bude ale také časem, kdy by se měla rozhodnout budoucnost budějovického aquaparku, stejně tak se chystá velká proměna parků kolem historického jádra, až lidé bez domova začnou využívat nové centrum na Okružní ulici. To všechno jsou témata, o kterých Martin Kuba hovoří v barbarském rozhovoru.

 

DIVADLO I SKATE. BUDĚJOVICKÉ LÉTO SE ZNAČKOU EHMK - Multižánrový festival Jižní Svéráz, který v jižních Čechách potrvá až do 29. září, je první vlaštovkou avizující, že v roce 2028 se České Budějovice stanou Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Jeho květnové zahájení bylo signálem, že tým, který loni v červnu tento prestižní titul získal, chystá pro veřejnost řadu akcí. Některé z nich se odehrají už teď v létě – vedle série netradičně pojatých divadelních inscenací to bude například festival věnovaný skateboardingu, umění, urbanismu a vzdělávání.

 

KAMERA! KLAPKA! VÝLET! - „Policie Modrava“, „Copak je to za vojáka“, „Anděl Páně“, „Tři oříšky pro Popelku“ či „Santiniho jazyk“ – to jsou filmy a seriály, které se natáčely v Plzeňském kraji. Filmové klapky a režisérovo „Akce!“ se ale ozývaly i na řadě dalších míst. Vydejte se během letních výletů po jejich stopách.

 

NEPŘIHLÍŽET ZMARU - Tvrz Pasovary – odlehlé místo na Českokrumlovsku s krásnou nedotčenou přírodou a dlouhými dějinami učarovalo svým obyvatelům. Asi před šesti lety se rozhodli, že společně zachrání zchátralou památku a zpřístupní ji veřejnosti. A velkoryse umožní sdílení svého prostoru se všemi, kteří jim přijdou na pomoc.

... a další a další články, fotoreportáže, rozhovory, tipy na kulturní akce - to vše v jarním barbarském speciálu!

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!