Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

BYDLENÍČKO: reality, ale i recese, sport, umění či charita

Do budějovického Piana dorazila výstava obrazů Vladimíra Kiseljova. Výrazný umělec s česko-ruskými kořeny vystavoval na jihu Čech vůbec poprvé, za hudebního doprovodu klavíristy Ondřeje Kováře vytvořil nový obraz přímo při vernisáži. Společně s Bistrem Piano pořádalo akci BYDLENÍČKO, které je podepsané pod řadou recesistických, sportovních, kulturních a charitativních akcí v regionu.
04. Prosinec 2019 - 09:46

„Vladimír Kiseljov je muž malby a hudby. Muziku snídá i večeří. Výsledkem jeho tvoření je znovuzrozená hudba v nových podobách,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert. Řada obrazů je totiž inspirovaná hudebními motivy – Kiseljov tak na plátno promítá jednotlivé tóny, akordy a partie, noty přetavuje na barevné obrazce.

„Vnímám hudbu barevně, poslouchám a představuji si, věřím v sílu imaginace. Ruce mě pak už vedou samy. Ale funguje to i obráceně, někteří kamarádi zase podle mých obrazů komponují, jsou to spojené nádoby,“ vysvětluje umělec, který se nedávno stal profesorem na Pražské konzervatoři. Vladimír Kiseljov je také autorem několika publikací: na vernisáži uvedl svou knihu Mystéria vepsaná ve tváři, kde představil vizuální i textové portréty dvaadvaceti osobností, mimo jiné Mozarta, Čajkovského nebo Shakespeara.

Spoluorganizátorem unikátní akce bylo BYDLENÍČKO, realitní společnost, která vznikla teprve letos na jaře. „Ke kultuře podnikání patří i kultura ducha, kultivace uměním. Obrazy Vladimíra Kiseljova stejně poputují k lidem domů, budou jim dělat radost, i tenhle rozměr by mělo mít BYDLENÍČKO,“ vysvětluje za BYDLENÍČKO Jan Mojžíš.

Rozměrů má ale nová realitní společnost celou řadu. Letos v květnu se BYDLENÍČKO podílelo společně s obcí Chlumec a spolkem Chlumáci na organizaci druhého ročníku charitativního běhu Chlu-Chlu, recesistického závodu s charitativním poselstvím. Více než 130 účastníků se rozhodlo podpořit mladou Báru, trpící plicní hypertenzí – vysokým tlakem v plicích. Po transplantaci žije jen s jednou plící. Měsíčně doplácí velké částky za léky, a lidé se rozhodli, že jí trochu uleví.

„Příběh Barči oslovil mnoho dobrých lidí, kteří přispěli nemalou částkou na její podporu. Celkově se podařilo získat neuvěřitelných dvě stě třicet tisíc korun,“ pochvaluje si Jan Mojžíš.

Běh Chlu-Chlu spojuje Chlumec a Chlum, obce na Českokrumlovsku. Majitelé BYDLENÍČKA Jan Mojžíš, Milan Slavík a bratři Michal a Šimon Opekarovi jsou tam doma. Znají se tam se sousedy, chtějí se s nimi bavit, podílejí se na chodu místní samosprávy a vytvářejí občanskou společnost. „Je v tom i snaha něco vracet – reality jsou o penězích a výkonu, ale tohle je o obyčejném sousedství a lidství,“ potvrzuje Milan Slavík. A tak s kamarády vymýšlejí, tvoří, pomáhají. Jejich práce má hmatatelné výsledky.

BYDLENÍČKO se podílí i na organizování recesistického turnaje ve fotbálku Chlumec CUP. Ten má historii již od roku 2006 a výtěžek přispívá na dětské oddělení nemocnice v Českém Krumlově.  BYDLENÍČKO podporuje například i mezi amatérskými atlety známý Krumlovský desetiboj a jiné akce.

BYDLENÍČKO vzniklo jako realitní společnost na jaře 2019. Na nemovitosti jde trochu jinak, od ostatních realitek se liší především formou prezentace. „Klienti vyžadují stále větší komfort, doba je rychlá, člověk má málokdy čas se plně soustředit. Psaný inzerát je do určité míry přežitek, je tam spousta písmen, a když vás nezaujme první větou a první fotkou, jdete od něj pryč. Proto jsme zvolili cestu videí,“ zmiňuje Michal Opekar.

V listopadu BYDLENÍČKO otevřelo novou pobočku v centru Prahy na adrese Králodvorská 16 naproti obchodnímu domu PALLADIUM. Doma jsou ale hlavně na jihu – v Chlumu, Chlumci nebo Českých Budějovicích, kde je najdete v kanceláři v ulici U Černé Věže. Mrkněte na jejich web a sami uvidíte. www.bydlenicko.tv.