BUDEX: V novém sídle projektují robota
Stěhujete se do nové budovy, která tvoří novou dominantu Plané u Českých Budějovic. Jak prostor kultivuje člověka?
Pavel Schwarz mladší: V posledních letech jsme naráželi na limity starší stavby – je složité rozvíjet se, když vás brzdí prostor a maličkosti, lámete si hlavu třeba nad tím, jak z jednoho místa do druhého přivést kabel. Rodila se tak myšlenka nové budovy – přitom ale takové, která nás bude svým způsobem identifikovat. Nechtěli jsme standardní objekt. Protože to, co tady děláme a čím se zabýváme, je také samo o sobě netradiční. Baví a motivují nás projekty, které zdánlivě nemají řešení, kde nevidíme na konec. Tak trochu odmítáme jednoduché věci. A právě tyhle myšlenky má nová budova popisovat. Tímhle způsobem by na vás měla působit – a klidně můžeme říct, že by nás všechny měla někam směrovat a kultivovat.
Pavel Schwarz starší: Je ekonomicky lepší investovat do vlastního zázemí. Tím, že jsme nejen administrativní, ale i vývojová a výrobní firma, je pro nás velice důležité investovat do prostoru, který toto soužití umožňuje a zefektivňuje.
Proč dřevostavba?
Pavel Schwarz mladší: Lépe odráží náš ekologický přístup k životu. Snažili jsme se do budovy dát hodně energie a ta by se měla zase obtisknout do lidí, kteří tu pracují. Kouzlo je tady schované v promyšlených detailech, nad kterými jsme se hodně trápili.
O které detaily se jedná? Buďte prosím konkrétní.
Pavel Schwarz mladší: Chtěli jsme, aby budova byla nadčasová, a to souvisí i s technologiemi. Je připravená na elektromobilitu. Obsahuje spoustu skrytých příprav. Infrastruktura jednoznačně počítá s tím, co přijde, díváme se do budoucnosti. Objekt protíná spousta koridorů, které třeba pět let nevyužijeme, ale víme, že do budoucna je můžeme potřebovat. Přinášíme sem třeba technologii na těžbu bitcoinů, přičemž odpadové teplo, generované těžbou, dokážeme začlenit do systému topení.
Jak budete dům vytápět? A jak ho chcete chladit?
Pavel Schwarz mladší: Budova díky moderním technologiím umožňuje výrobu elektrické energie ze slunečního svitu, kterou lze přímo spotřebovat nebo uložit do bateriového systému pro pozdější využití. K chlazení budovy využívá nízkopotenciální energii získanou z podzemních vrtů pro tzv. „freecooling“. Tato technologie v létě přenáší chlad z vrtů do chladicího systému, čímž se vyhýbá energeticky náročnějším kompresorům v tepelných čerpadlech. Dalším zdrojem tepla pro objekt je odpadní teplo z technologie v areálu.
Zastavme se u těch podzemních vrtů. Jak to reálně vypadá?
Pavel Schwarz starší: Pod budovou je dvacet stopadesátimetrových vrtů na tepelná čerpadla. Finta je v tom, že pod námi tečou ramena Vltavy a my dokážeme chlad té vody využít. Má deset nebo dvanáct stupňů. Našli jsme velmi efektivní a blízký zdroj chladu, díky kterému šetříme energie a přírodu. Jsou to detaily, které se postupně v Česku mohou stát standardem.
Hlavním materiálem konstrukce vaší budovy je přírodní obnovitelná surovina. V oficiálních materiálech akcentujete, že dřevo poskytuje vynikající možnost recyklace objektu po skončení jeho životnosti. Vy jste skutečně volili materiál i podle toho, aby se jednoho dne mohl dům snadněji zrecyklovat?
Pavel Schwarz mladší: Snažíme se dohlédnout až za horizont – stojíme na začátku, ale přemýšlíme o tom, co přijde jednou. Takže ano, i tohle je pro nás téma.
Pavel Schwarz starší: Je to v nás, ta ekologie. Slovo „obnovitelné“ je dneska hodně zprofanované. Ale my si skutečně myslíme, že můžeme maximálně využívat materiály a jejich možnosti. Naše hlavní obory jsou průmyslová automatizace, obnovitelné zdroje a telekomunikace. Máme to pod kůží. Green Deal je dneska pro mnohé sprosté slovo, ale když si ho skutečně přečtete, zjistíte, že je rozumným návodem pro vyvážený a obnovitelný život. Jedeme v protiproudu, ale i to je nám vlastní.
Chcete inspirovat ostatní?
Pavel Schwarz starší: Jednoznačně. Energie, kterou nám poskytne slunce za jednu hodinu, se rovná veškeré energii, kterou spotřebuje svět za celý rok. Jde o to umět si ji vzít. I proto budujeme bilančně vyrovnaný dům.
Pavel Schwarz mladší: Máme tady výrobu, kanceláře i dopravu, ale chceme vytvořit vlastní bublinu, ve které stejnou energii, kterou spotřebujeme, také zase ze slunce vyrobíme. Tou energií pak topíme, chladíme, jezdíme, žijeme. Ukazujeme, že to jde. Že negativní stopa může být co nejmenší.
Proč vlastně Planá u Českých Budějovic?
Pavel Schwarz starší: Patříme sem, i historicky. Z téhle lokality na jih od Budějovic pocházíme. Je to příměstská oblast blízko letiště, výpadovky na Krumlov, stojím v průmyslové zóně – a ještě k tomu to máme kousek domů.
Vytvořil jste zajímavé, velké firmy. Jaká motivace byla na počátku podnikání?
Pavel Schwarz starší: V roce 1991 jsem opouštěl projektový ústav. Ale už v roce 1988 jsme připravovali s kolegou první privátní zakázky – cítili jsme, že přijde revoluce, že se blíží velké uvolnění. Pak spadla opona a my jsme vkročili do svobodného světa. Navrhovali jsme technická zařízení od vzduchotechniky přes elektřinu po náročné technologie, vkročili do mnoha oblastí, včetně automobilového průmyslu, zprovoznili jsme velkou bionaftovou továrnu v Mydlovarech, vstoupili do telekomunikací i bankovnictví.
Vybudovali jste GoPay, tedy silnou českou platební bránu – a ve své podstatě bezhraniční projekt. Podobně náročný musí být i projekt Robotonu, na kterém právě teď pracujete.
Pavel Schwarz mladší: Roboton znamená naplnění našeho dlouhodobého snu. Zásobování potravinami je ohromné téma – současně víme, v jak obtížných podmínkách probíhá samotné pěstování. Někdy prší, jindy je mráz, terén má různá specifika. Posledních pět let, a z toho dva roky velmi intenzivně, vytváříme robota, který tu práci na poli zastane.
Co z ní zastane?
Pavel Schwarz mladší: Ideálně všechno. Nasazujeme všechny naše zkušenosti a využíváme osvědčené programátory, kteří s námi už udělali velké věci. Společně do systému zanášíme neuvěřitelné množství parametrů, včetně vývoje a historie počasí. K tomu přidáváme technologickou zdatnost, máme za sebou zkušenost s testovacími stroji…. Zkušenosti nabrané za třicet let se snažíme vnořit do autonomního robotického stroje.
Pavel Schwarz starší: Robot využívá energii ze slunce, jezdí autonomně, šetří lidskou práci. Lidé chybují, zato robot jede přesně podle časového snímku. Měl by se postarat o pole od A do Z. Dovede si zem připravit, zorat i uválet, zasít, likvidovat plevel, zavlažovat.
Jak jste daleko?
Pavel Schwarz starší: Celý vývoj financujeme nyní z vlastních zdrojů, protože jsme i kvůli úsporám ve veřejných rozpočtech nezískali žádnou podporu pro náš vývoj a inovace. Němci nebo Poláci mohou mít výhodu, protože podobné inovativní projekty nemusejí táhnout jen ze svého. Aktuálně jsme ve fázi ověřování prototypů. Celkově je to velmi složitý úkol, ale myslíme si, že v roce 2025 proběhne první zkouška ohněm. V příštím roce máme předjednáno několik farem, kde už dílčí část bude obhospodařovat náš robot.
Pavel Schwarz mladší: Potřebujeme další partnery, kteří si budou v terénu a při práci všímat, co je potřeba zlepšit. Zatím nebudujeme vztah dodavatel–odběratel, ale partner, pomocník. V dalším roce, tedy 2026, bychom chtěli začít prodávat.
Bojíte se trhu?
Pavel Schwarz starší: Určitě ne, pokud budeme funkčně v pořádku. Jestli bude produkt dokonalý, trh nám utrhá ruce. Vzhledem k tomu, jaké děláme projekty, jsou u nás v BUDEXu otevřené dveře lidem, kteří chtějí dělat něco zajímavého a nadčasového. Jsou schopni dát do projektů něco ze sebe. Tím, že jsme blízko Budějovic, jsme dostupní velké části jižních Čech. Firma je otevřená každému, kdo chce uplatnit své zkušenosti a znalosti. A všímáme si, kolik zajímavých a inspirativních lidí tady je – věřím, že BUDEX jim dá prostor vyrůst a vytvářet ohromné věci.