Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ach, to koleno!

Křupe vám v něm, je zarudlé, oteklé a máte nestabilní pocit při chůzi? Nejsložitější kloub lidského těla naznačuje, že není něco v pořádku. Je třeba se zamyslet, jestli ho dlouhodobě nepřetěžujete sportem, případně hledat jinou příčinu.
13. Prosinec 2021 - 14:50

Bolesti kolenou potrápí téměř 70 % lidí, ať už se jedná o jakoukoliv příčinu. Pacienty s těmito problémy mají ve svých ambulancích i lékaři z ortopedie v Českých Budějovicích. Samozřejmě, že se zvyšujícím se věkem se pohybový aparát opotřebovává a problémy s klouby se objevují častěji, ale nevyhýbají se ani mladým lidem.

Věk i obezita

Riziky pro kolena jsou nejrůznější nemoci, jako je revmatoidní artritida, artróza, osteoporóza, ale i nadváha, nevhodný pohyb, jeho nedostatek stejně jako nadměrné zatěžování. Pokud máte akutní obtíže: horký zarudlý kloub, cítíte píchavou bolest při každém pohybu, koleno otéká, zkuste se šetřit, nohu dejte do vyvýšené polohy, citlivé místo natřete chladivými gely či jinými léky na bolest kloubů – tyto preparáty jsou běžně dostupné v lékárnách. Postupně pohybu přidávejte, ale s rozmyslem. Když se stav nelepší, je třeba vyhledat odborníka ortopeda.

Složitý mechanismus

Kolenní kloub spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Díky tomu umožňuje veškerý pohyb těla: chůzi, běh, skákání, lezení a zajišťuje stabilitu. K tomu pomáhají další komponenty kromě kostí: chrupavky, svaly, vazy a šlachy. Když některá součást přestane fungovat, zraní se, dochází k bolesti a omezení pohyblivosti kloubu.

Běžecké koleno nebo artróza?

Běžecké koleno může potrápit i lidi, kteří sportu příliš nefandí, ti mají velmi častý problém vzniklý špatným pohybem kolenní čéšky. Poznáte ho bolestí při ohýbání kolene, při chůzi do schodů, koleno je oteklé, lupá v něm. Je potřeba nasadit speciální ortézu, omezit pohyb, dodržovat speciální cvičení, a pozor: hojení může trvat i řadu měsíců! Opotřebení a degenerace kolenní chrupavky zase vedou k artróze. Při ní se třou kosti o sebe a vzniká nepříjemná bolest a omezení pohybu. Častěji trápí starší osoby, především ženy a jedince, kteří už měli v minulosti úraz či operaci kolene. Je potřeba změnit jídelníček, cvičit, chránit koleno a pečovat o celý pohybový aparát. Prasklý meniskus (chrupavka, která chrání a pomáhá stabilizovat kolenní kloub) nebo zranění vazů kolene při sportování jsou poměrně časté neduhy, které populaci trápí. Důležité je hledat pomoc a nepodceňovat stav kloubu. Následky a omezení hybnosti by se mohly stát trvalými. Pečujte o klouby šetrněji: Při sportu dbejte na protažení (strečink) – prokrvením svalů totiž minimalizujete riziko zranění kolene. Mírněte se v zátěži, ke sportování i běžné chůzi si vybírejte obuv, která uleví pohybovému aparátu.