Rodokmeny od mojedejiny.cz

Průvodce ladným světem

Taneční pedagog a baletní mistr Sergej Škalikov vede již téměř čtvrt století baletní školu při Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Letos na jaře se ocitl na profesní křižovatce, z níž vzešla nejen nová spolupráce s Tanečním centrem v pražském Braníku, ale byl to také impulz k malému ohlédnutí za jeho velkou prací na jihu Čech.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
08. Únor 2023 - 07:50

Naše setkání v Praze na Václaváku bylo již na počátku trochu úsměvné. Ačkoliv jsme se osobně neznali, viděla jsem již od poloviny náměstí, že na mě pan profesor čeká pod sochou. Štíhlá, pružná a ztepilá postava muže středního věku s hlavou pěkně vztyčenou je od typických Čechů a cizinců snadno k rozeznání. Celý život s tancem vás zřejmě nemůže nepoznamenat, napadlo mě. Když jsme pak strávili pár hodin nad jeho vzpomínkami, bylo jasné, že podobně pozitivně „poznamenaní“ musejí být všichni jeho početní žáci. Tancem i kultivovanou osobností svého učitele.  

Sergej Škalikov se narodil v roce 1957 v Dněpropetrovsku (dnešní Dnipro) na nynějším území Ukrajiny ruským rodičům. V té době se tam, jak víme, rozkládal Sovětský svaz. Byl živé a všestranné dítě, vyrůstal ve vnitrobloku domů, kde kluci sportovali, hráli fotbal, hokej. Děti chodily i tančit. Jako šestiletý se dostal do baletního souboru, kde bylo v jedné skupině i dvacet chlapců. Společně jezdili na zájezdy, vystupovali v tehdejším Leningradě, v Kyjevě, navštívili spoustu míst, vše měli zdarma, na rozvoji dětí se prý v oněch časech nijak nešetřilo.

„Později jsem chtěl skončit, protože tanec mě nebavil tolik jako ostatní sporty. Vybral jsem si rychlostní cyklistiku, naprosto jsem miloval kolo. Tatínek mě nakonec usměrnil, promluvil mi do duše, že když ten talent v sobě mám, neměl bych ho zanedbat. A já šel v Dněpropetrovsku na konzervatoř,“ říká. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz