Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nemuset je velká úleva

Česká kina nedávno obsadily zfilmované zápisky z léčebny Úsměvy smutných mužů. Spisovatel Josef Formánek se prostřednictvím svých knih „otevírá “ a snaží se říkat pravdu. „Sám sobě i ostatním. Pomůže vám to na sebe nahlédnout z výšky, z odstupu,“ říká muž, který díky Otu Pavlovi objevil kouzlo jižních Čech.
ALENA VOLFOVÁ, FOTO: MÍRA NEBESKÝ
12. Listopad 2018 - 07:01

Mluviti pravdu je i název vaší knihy, kterou chtěl před lety zfilmovat Dan Svátek. Ale natočil Úsměvy smutných mužů, které měly premiéru v červenci.

Nápad tady pořád je. Protože koprodukční projekt Mluviti pravdu by byl velmi nákladný, Dan potřebuje ukázat i ostatním producentům, že umí natočit vážný, divácky úspěšný film. Jestliže se nám podaří udělat další film podle mé zatím poslední knížky Dvě slova jako klíč, oba si myslíme, že dostaneme důvěru od producentů a natočíme historický film o osudu skutečného středoevropského Forresta Gumpa, který prožil neuvěřitelný život. Byť ho strávil po kriminálech, ve věznicích a ve válce.

V autobiografickém příběhu Úsměvy smutných mužů vás na plátně představuje David Švehlík. Studoval vás nějakou dobu před natáčením?

Vídali jsme se u natáčení, kde jsem byl skoro každý den. Říkal mi, že pro něho bylo nejdůležitější přečíst si knížku, ze které čerpal vnitřní pocity postavy, kterou hrál.

Měl tetování totožné s vaším. Bylo to tetování, nebo hena?

Byl to bravurní výkon filmových maskérů. Aby byl podobný postavě Josefa F., měl mentawajské tetování.

Pozorný divák si všiml, že na začátku filmu se říká: Jmenuji se Josef F., během filmu už vystupuje Josef Formánek a v závěru je uvedeno nejen celé vaše jméno a příjmení, ale i rodinné foto a informace o vás a lidech, jejichž příběhy jste popsal.

V knížce jsem napsal – Jmenuji se Josef F. – neuváděl jsem tam příjmení a režisér se držel toho, co bylo psáno. Nicméně když říkali Davidovi Švehlíkovi mým příjmením, nebylo mi to úplně příjemné, ale Dan Svátek mě přesvědčil, že stejně každý ví, kdo knihu napsal a že nemá smysl postavu přejmenovávat. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!