Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Josef Knot: pod kůží známého politika

Když zazní jméno Josef Knot, vybaví se většině lidí politik: místostarosta Písku a první náměstek hejtmanky Jihočeského kraje. Jaký ale ve skutečnosti je? Jaký žije život? O víkendech běhá v montérkách, fandí Slavii a věří, že se věci nedějí jen tak a že všechno má svůj vyšší smysl.
01. Září 2017 - 10:20

Narodil se do lékařské rodiny. Josefa Knota ale místo bílých plášťů oslovilo něco jiného: svět financí. Vystudoval práva a začal pracovat u zahraniční investiční skupiny ARCA Capital. Nejdřív jako právník se zaměřením na finance, později jako investiční manažer. Pak ale přišel zlom. „S pocitem, že bych měl zkusit v životě i něco jiného a udělat něco pro své rodné město a kraj, jsem se po letech vrátil do Písku,“ vzpomíná Josef Knot.

V roce 2010 vstoupil do komunální politiky za stranu TOP 09. Stal se dvakrát místostarostou Písku a letos i prvním náměstkem hejtmanky Jihočeského kraje. „Svou práci dělám rád. Je ale škoda, že si lidé často neuvědomují za tváří politika člověka s běžným životem, radostmi i starostmi,“ říká 44letý Knot.

Jaký je tedy tento usměvavý muž v soukromí? „Chlap jako každý jiný. Rád trávím volný čas s rodinou. Rekonstruujeme statek na Písecku, takže i u lopaty a v montérkách. Při manuální práci si pročistím hlavu. A za odměnu si pak zajedu na zápas Slavie,“ směje se Josef Knot, jehož vášní je moře. „Jezdíme s rodinou do Chorvatska. Rád sedávám s dobrým vínem a dívám se jen tak na moře. Má spoustu energie, kterou umí předat,“ popisuje. Josefa Knota vždycky zajímala i ezoterika, duchovno, otázka smyslu a naplnění života. „Jsem přesvědčený, že každý člověk má na světě své poslání, žádná věc se neděje bez příčiny. Nestal jsem se politikem kvůli penězům, kariéře, ale protože jsem cítil, že právě to je směr, kterým bych měl jít. I proto kandiduji do podzimních parlamentních voleb ze čtvrtého místa. Je to jen na voličích, jestli mě svými hlasy pošlou do sněmovny,“ podotýká.

„Často slýchám, že je třeba obměnit tváře, které se ve vysoké politice vyskytují mnohdy už od Sametové revoluce. Souhlasím. K tomu je ale třeba právě to, aby se voliči začali víc dívat bez předsudků na komunální politiky. Protože ze svých měst a krajů znají jejich práci. Bez ohledu na politickou příslušnost vědí, co dokázali, nebo co se jim naopak nepovedlo. Pokud přestaneme ve volbách hodnotit jen podle partaje a zaměříme se více i na to, kolik prospěšné práce jednotliví kandidáti odvedli, ke změně časem dojde. Pevně věřím, že se jí dočkám,“ dodává Josef Knot.