Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeška 001

První žena v čele Jihočeského kraje. Do hejtmanského křesla usedla Ivana Stráská poté, co odstoupil Jiří Zimola, a jsou dodnes ve spojení, volají si, navštěvují se. „Na kraji se neodehrálo nějaké nepřátelské převzetí moci, byl to výsledek rozhodnutí Jirky Zimoly a toho, že se nám podařilo dojednat novou koalici. Takovou, že v čele zůstane naše sociální demokracie,“ říká Ivana Stráská.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
22. Listopad 2017 - 09:42

Potkáváme se jen pár hodin poté, co jste slavnostně otevřeli nový úsek dálnice D3 u Bošilce. Stříhala jste tam pásku – ten ústřižek si schováte?

Ano, a také nůžky. Archivuji si pásky z různých akcí, hromadím je v krabici. Ale kolik jich tam je, netuším, nepočítám to.

Řídíte auto?

Jsem řidič, ale velmi špatný, proto neřídím. Mám k dispozici šoféra nebo mě vozí rodina. Na delší vzdálenosti někdy vyrážím vlakem, ale stejně spíš preferuji auto.

Hejtman Jan Zahradník mi v roce 2007 říkal, že by mohla být celá dálnice D3 hotová v roce 2013. Jiří Zimola to kdysi viděl na rok 2020. Jaký rok tipujete vy?

Pracujeme s tím, že by v roce 2030 měla být spojena jihočeská dálnice s Rakouskem. To se mi dnes jeví jako reálné.

Ale tím myslíte jen ten stávající úsek, od Mezna na jih.

Bez středočeského úseku. Tam si vůbec netroufám odhadovat.  Ve středních Čechách můžeme čekat řadu komplikací, budou se vyjadřovat zájmové skupiny, ještě to může být hodně zajímavé. Parlament se bude muset co nejdříve vypořádat s tím, aby dokázal ochránit státní zájem pro liniové stavby. Tak, jako to mají všude ve světě, kde dokáží stavět.

Komunikují spolu Jihočeský a Středočeský kraj ohledně D3?

Kraje spolu komunikovaly vždycky. Ale my na jihu máme náskok, uvolnili jsme peníze na výkupy, a tam, kde se zadrhla jednání mezi majiteli pozemků a Ředitelstvím silnic a dálnic, jsme mohli zasáhnout a pomoct. Tím se celá akce výrazně zrychlila. (...)

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!