Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Já a Václav Havel

Je upovídaná a velmi otevřená, zábavná a umí si užívat života, díky tomu toho hodně stihne. Vše samozřejmě po svém – sestra Angelika je řeholnice z řádu Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. V rozhovoru pro časopis Barbar mimo jiné zavzpomínala na dobu, kdy pečovala o umírajícího prezidenta Václava Havla. „Byl to člověk velice skromný, vděčný, vzdělaný, přemýšlivý, vtipný, velice dozrálých kvalit. Člověk, který měl rád život a lidi kolem sebe. Občas je mi líto, když se mu připisují negativní vlastnosti,“ říká.
Pavel Pechoušek
11. Červenec 2017 - 13:42

Jak se díváte na působení papeže Františka? Některé jeho kroky jsou dost kontroverzní.

Když člověk umí číst v evangeliu, zjistí, že i Ježíš byl velice kontroverzní osoba. Překračoval nejednu normu, ale nedělal to kvůli tomu, že byl anarchista nebo rebel. On to dělal proto, aby ukázal, že některé normy jsou zkostnatělé, že se staly mrtvou schránkou, a vracel se k obsahu. Totéž dělá papež František. On také porušuje některé normy, ale neporušuje nic, co by církev 2000 let nežila.

Jak se vám líbil film Anděl Páně II, který měl před pár měsíci premiéru?

Moc, viděla jsem ho třikrát. Byla jsem na první předpremiéře, na kterou mě pozval režisér Jirka Strach. Byl tam i kardinál a řada dalších kněží. Jirka Strach je katolík, takže jsme se seznámili skrze víru. Byli jsme na představení i s klukama z výchovného ústavu, kde pracuji, a pak jsem byla i se svým prasynovcem. Klidně bych šla znovu, ta pohádka je silně katolická, což mu někdo i vyčítá, já cítím opak. Je tam řada vtipů i situací, kterým katolíci rozumějí lépe než nevěřící člověk.

Když jsme u filmu, znáte filmovou Angeliku?

Znám, viděla jsem ale jen jeden film. V souvislosti s tím filmem mě napadá jedna vtipná historka. Vše vyplývá z toho, že v roce 1987 měli komunisti už veliký strach. My jsme slavili blahoslavení Anežky, v katedrále svatého Víta. Tehdy začínalo Desetiletí duchovní obnovy. Komunisté ten večer udělali náhlou změnu programu a zařadili do programu Angeliku, aby se lidi dívali na televizi, a nešli do kostela. Tehdy nejezdily tramvaje na Hradčany. Zajímavé je, že jedna ze sester si v 70. letech chtěla zvolit jméno Angelika, ale tehdy nemohla, právě kvůli tomu filmu. Já už jsem problém neměla. Sestra se dnes jmenuje Angela.

Nyní pracujete také jako vychovatelka ve výchovném ústavu v Křešíně na Vysočině. Jaké tam máte úkoly?

Je to bývalá fara, kterou církev nepotřebovala, a tak ji prodala a dnes je tu středisko výchovné péče, jsou tady kluci od 15 do 18 let, kteří měli problém s nějakou drogou, býval to pervitin, heroin, dnes spíše marihuana a alkohol. Jedná se o komunitní terapii, sami si vaří, topí, uklízejí. Nejsou tam dobrovolně, většinou mají nařízenou ústavní péči. Ti kluci se učí orientovat v životě. Je to oblast speciální pedagogiky. Dnešní doba přináší velikou hektičnost. Potřebujeme vztah k druhému; pokud na ně rodiče neměli čas a oni do 17 let nic nemuseli, tak jsou překvapeni, že na ně klademe nějaké povinnosti. S vedoucím oddělení ve stacionáři jsem se seznámila na táboře pro problémové děti a on mi nabídl, jestli u nich nechci pracovat. Matka představená s tím neměla problém a já jsem ráda, že se tím můžeme znovu více otevřít světu a vyjít ven, jako se o to stará papež František. (...)

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!