Rodokmeny od mojedejiny.cz

Inspiraci sbírám i od lidí na Facebooku

Tři roky stojí v čele Jihočeského kraje Martin Kuba a zdá se, že bude usilovat o znovuzvolení. Žádný z jeho předchůdců neměl tak silně v ruce sociální sítě nebo snahu řešit velké projekty v součinnosti s radnicí krajského města. „Násobíme efekt. Typickým příkladem je budoucí sportovní hala u výstaviště, kde může vyrůst stavba rozměrů a úrovně, která tady dlouho nebyla. Společně se podílíme na realizaci Alšovy jihočeské galerie na Senovážném náměstí, kde vznikne jedna z nejmodernějších galerií v České republice. Všechno to jde, když se nedohadujeme, ale jednáme pospolu,“ říká Martin Kuba.
Jan Štifter
28. Prosinec 2023 - 15:59

Do příštích krajských voleb zbývá necelý rok. Bude v něčem jiný?

Předpokládám, že z velké části bude stejný jako všechny ostatní. Budeme výrazně posouvat více projektů především v dopravní infrastruktuře – když jsem nastupoval do funkce, slíbil jsem Jihočechům, že právě na ty se hodně zaměříme. Rozhýbat v tomto směru kraj ale znamenalo, že v prvních letech musíte kreslit a projektovat, až pak se může stavět. V příštím roce tedy budeme zahajovat hodně dopravních staveb, obchvaty měst, důležité silnice.

Je čtyřletý mandát podle vás příliš krátký?

Je krátký pro lidi s dlouhodobou vizí. Přebírali jsme kraj po lidech, kteří mnoho projektů vůbec nerozběhli, a tak nás stálo mnoho úsilí, abychom klíčové věci nastartovali. Postavit obchvat, vybudovat sportovní halu nebo velký domov pro seniory znamená přípravu, která trvá dva nebo tři roky. Je naivní si myslet, že to jde za pár měsíců. V tu chvíli velkou část mandátu pokrýváte přípravou, a třeba stavby ve svém volebním období ani nestihnete realizovat. Proto je pak úkolem politika přesvědčit voliče, aby se ze čtyř let stalo roků osm.

To je i váš plán? Máte ambici zůstat ve funkci hejtmana?

Tuhle diskusi bude férové nejdříve vést na půdě ODS. Chci se zeptat kolegů, jestli jsou s mou prací spokojení, jestli budou chtít, abych pokračoval – své rozhodnutí bych měl oznámit nejdříve jim.

Přesto ale na to jednání půjdete s nějakým pocitem a očekáváním.

Jižní Čechy jsou kraj, kde jsem se narodil, kam patřím a o kterém mám konkrétní představu. Snažím se pro tenhle kout naší země něco udělat, a umím si tedy představit, že bych v těch věcech mohl tady na jihu pokračovat.

A když vás kolegové z ODS budou chtít jinde? Třeba v Praze?

Budu se ptát kolegů v jižních Čechách na mé hejtmanské působení. Po Praze a velké politice v tuto chvíli rozhodně netoužím. Tady na jihu je mi dobře a myslím, že regionu ještě můžu hodně nabídnout. S manželkou vychováváme syna, budujeme si tu zázemí, rozhodně bych nechtěl stěhovat rodinu do Prahy – a čím jsem starší, tím víc si vážím času, kdy jsem s manželkou a se synem, ten čas je nenahraditelný a žádná funkce za něj nestojí.

Jak hodnotíte uplynulé tři roky ve funkci hejtmana? Co je největší úspěch?

Extrémně dobře se nám povedlo rozlítání jihočeského letiště. To je něco, čemu už řada lidí ani nevěřila, že se povede, a teď stojíme na konci první sezony, která byla úspěšná. Jižní Čechy letištěm žily celé léto, lidé se přišli podívat na zahájení, ukázalo se, že dokážeme být na své projekty skutečně hrdí, což mi dělá velkou radost. Jsem spokojený s tím, jak jsme prošli krizemi, které nás na začátku volebního období čekaly, očkování jsme zvládli se ctí, jako první kraj jsme vytvořili funkční systém organizovaných očkovacích center. Dotahujeme dopravní stavby, za velký úspěch považuji, že se mi podařilo dokončit veškeré přípravy Severní spojky, kterou v Budějovicích chystá Ředitelství silnic a dálnic, a pomoct jim ve vyjednávání s lidmi, s výkupem pozemků a dalšími procesy, aby se stavba mohla co nejdříve rozběhnout. Je to zase jedna z věcí, které jsme Jihočechům slíbili a u kterých se můžeme zastavit s tím, že se to povedlo. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz