
Podzimní Barbar je tu!
STROM ROKU. BOJUJE TROJIČNÍ LÍPA - Staleté lípy, javory, vrby nebo buky, které se vypínají na rozcestích krajiny i u prahu domů, jsou tichými pozorovateli našich dějin. Jejich mohutné kmeny a rozlehlé koruny ukrývají příběhy mnoha generací. Vyplatí se udělat si k nim výlet a věnovat jim péči – i tím totiž podpoříte jejich vitalitu a zdraví. Barbar představuje finalisty letošního ročníku soutěže Strom roku, v němž mají své výjimečné zástupce Jihočeský i Plzeňský kraj.
JSEM POŘÁD KLUK Z VESNICE - Vede budějovickou teplárnu, zdědil rodinnou zemědělskou firmu a má vizi pro Českou republiku: v říjnových volbách chce obhájit poslanecký mandát. „Těch, kteří něco vědí o energetice, odpadech nebo mají praktickou zkušenost se zemědělstvím, ve Sněmovně zas tak moc není,“ vysvětluje Václav Král. Oslavil pětačtyřicet let a přesně polovinu života strávil v politice – říká, že přestat s tím zatím rozhodně nehodlá.
SILOVÝM TRÉNINKEM VE FITNESS PROTI ALZHEIMEROVI - Dva měsíce hazardovala se zdravím, než se rozhodla správně měnit svou postavu v posilovně. Letos se Veronika Wagnerová stala nejvzhlednější Jihočeškou do 170 centimetrů v kategorii bikiny fitness na mistrovství republiky. Se svým partnerem Filipem a tříletým synem Alexem bydlí v Plané nad Lužnicí.
TO NEJLEPŠÍ Z JÓGY, BALETU A PILATES: OBJEVTE BARRE - Je to celosvětové šílenství. Protože stačí tak málo, a výsledky jsou vidět. Barre: fitness disciplína, která kombinuje prvky baletu, pilates a jógy. Celý svět teď cvičí Barre. Vyzkoušejte to i v Českých Budějovicích: přímo v centru města, ve studiu Think Yoga.
STEINBRENEROVI KRESLÍŘI - Nenechte si ujít. Výstava veřejnosti poprvé představuje výběr z pozoruhodné sbírky více než 6 000 originálních kreseb, které vznikly jako ilustrace do knižních kalendářů vydávaných vimperským nakladatelstvím Johann Steinbrener po dobu sedmi desetiletí.
OBJEVTE KOŽELUŽNU, POKLAD NOVÝCH HRADŮ - Nové Hrady: hrad, zámek, rezidence, ale taky jedno trochu zastrčené místo, přesto důležitý kulturní bod celého regionu. Koželužna. Konají se tu výstavy, koncerty nebo workshopy, jichž se účastní místní i turisté. Objevujete Novohradské hory? Nezapomeňte se zastavit tady, do konce října je tu výstava umělců, kteří v regionu žijí a pracují.
OD SENÁTU K MIKROFONU - Zbyněk Sýkora: to je nejen senátor a předseda Českého paralympijského výboru, ale také moderátor handbikových závodů. Nebo chlap, který vypráví svůj příběh v seriálu „Naše cesta – příběhy aktivních vozíčkářů“.
DESETITISÍCE POKLADŮ. ZÁMECKÉ DEPOZITÁŘE - Asi není sporu o tom, že státní hrad a zámek Český Krumlov je perlou mezi památkami. Měl totiž v historii mimořádné štěstí. Nikdy nevyhořel ani ho nezasáhlo drastické vojenské drancování. Jako zázrakem přečkal téměř netknutý i období komunismu, kdy jiné historické objekty podlehly masivní devastaci. Uchovává řadu pokladů, mezi nimi tisíce předmětů v místních depozitářích, které jsme navštívili s jejich správkyní Kateřinou Hlavničkovou.
JIHOČESKÉ DIVADLO NABÍDNE PATNÁCT NOVINEK - Nová sezona Jihočeského divadla bude velmi bohatá a pestrá – jeho čtyři soubory chystají do léta dokonce 15 premiér! Nabídku zpestří první oficiální ročník festivalu Jižní Svéráz, jehož zkušební nultý ročník byl zcela vyprodaný a potvrdil zájem o představení v neobvyklých místech a s aktivní účastí diváků.
... a další a další články, fotoreportáže, rozhovory, tipy na kulturní akce - to vše v podzimním barbarském speciálu!
Předplatné můžete zakoupit na send.cz
ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!