Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

ŽENSKÝ SVĚT: Ženy si překousaly provaz

Přesně stovku let poté, co české a americké ženy získaly volební právo, je zastoupení žen v české politice mizerné. Přesto se objevují náznaky, že by se i český bílý heterosexuální muž-politik měl začít bát o svoji pozici. A náznaky toho, že konečně voličky-ženy, pracující v pečujících oborech a maminky dětí, stále ještě diskriminované i v odměnách za práci, budou mít své zástupkyně v politice a že se tak konečně někdo postaví za jejich zájmy.
Kateřina Hůlková
09. Únor 2021 - 12:25

- Jak chcete zvládnout péči o pět dětí a práci v politice, paní senátorko?

- Chceš být zastupitelkou, ale už řídíš soukromou základku a máš dvě nemanželské děti, jak to můžeš zvládnout?

- „Sis ty výpovědi vy*ukala co?“

Podobným hejtům a nepříjemným otázkám čelily v posledních volebních kampaních mladé české političky. Přitom v případě mužských kandidátů stejné dotazy nepadají a tomu, jak zvládají rodinu, práci a ještě politickou funkci, se voliči nediví. Tak nějak se předpokládá, že servis okolo dětí a domácnosti zajistí partnerka a problém je tak předem vyřešený.

Společenství postarších vážených mužů, jakým se na první pohled jeví být český Senát, rozsvítila od tohoto podzimu velmi nezapadající, čerstvě čtyřicetiletá Adéla Šípová. Již v kampani si pirátská kandidátka získala masivní mediální pozornost – pustila se totiž v obvodu Kladno do souboje s politickým matadorem ODS Petrem Bendlem a ve druhém kole ho také porazila. Diskuse pod jejími předvolebními příspěvky se ale hemžily hlavně dotazy na to, jak se chce mladá advokátka s pěti dětmi kvalitně věnovat práci v Senátu, když přece musí uvařit, vyprat, uklidit, učit se s dětmi do školy.

Adéla Šípová přitom zvládla tři děti porodit ještě během studia práv. „Já jsem byla aktivní vždycky, bez ohledu na počet dětí. Mám za sebou mnoho úspěšných neziskových projektů, byla jsem vždycky hyperaktivní,“ prohlásila. V horní komoře se chce věnovat boji s dluhovými pastmi, ochraně životního prostředí a transparentnímu hospodaření s veřejnými prostředky. Jak si ale správně všimla Kateřina Šafaříková z Respektu, její rolí bude taky ukázat, že i ženy s početnou rodinou patří do vysoké politiky. Já dodávám, že navíc bude muset mít trpělivost a v rozhovorech pořád dokola vysvětlovat, že tři z dětí už jsou velké a samostatné a že mají také tatínka, který se jim věnuje. Díky tomu senátorce Šípové zbývá čas i na sport, najezdí desítky kilometrů denně na kole (třebaže je to cesta do práce).

Adéla Šípová je nadějí, že ve vysokých funkcích už nebudeme vídat jen bezdětné političky, jako je německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalá britská ministryně Theresa Mayová, od kterých voliči neočekávají větší dávku empatie třeba pro maminky samoživitelky nebo celkově pro rodiny s průměrnými příjmy a pro pochopení jejich potřeb. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz