Rodokmeny od mojedejiny.cz

Úvodník k podzimnímu číslu: Trápení se Svobodou

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k podzimnímu číslu časopisu Barbar, které vychází už v úterý 20. září!
18. Září 2022 - 18:56

Přestaňme chodit okolo horké kaše. Budějčáci říkají, že je Jiří Svoboda nejméně viditelným primátorem, kam paměť sahá. Já bych k tomu dodal, že je taky jedním z nejobskurnějších, už teď historicky absolutně bezvýznamných, protože za ním nezůstane vůbec nic. Jen pachuť zbytečně promarněných let, kdy město mohl vést vizionář. Osm let je doba, která už musí plodit výsledky. Bez zbytečných vytáček, bez zbytečných řečí – zkušební lhůta utekla jako voda v řece, která podle Svobody stejně jen bezúčelně komplikuje život Budějovic.

Svobodu provází pověst normalizačního předsedy národního výboru, který chce mít hlavně klid. Nic nedělat, tím nic nezkazit. Kulturní akce je ve své podstatě zbytečná, protože po ní přijdou do kanceláře primátora dvě stížnosti, a ty primátor nechce řešit. Je mrtvým králem, stále se držícím trůnu, ovládaným svými náměstky, kteří na Svobodově nečinnosti získávají politické body. Ale stejně není z čeho uhníst úspěch. Z toho, že kulturní dům Slavie poskočí o sedm metrů? Z toho, že jsme odřezali zábradlí u řeky nebo se pustili do revitalizace parku, který stejně nikdo nevyužívá? Z roští na náměstí, které vydáváme za stromy a ještě tvrdíme, jak si ho lidé chválí? Nebo z dopravní změny v centru, kterou teď radnice využívá ke kasírování přespolních?

Město si už dávno mělo definovat, jaké chce být. Nemůže být holkou pro všechno, musí chtít víc. Říct si, jestli spíš kultura, sport, nebo byznys – vařit všechno dohromady znamená jenom udržovat. Stagnovat. Zahnívat v nečinnosti. Přesně tohle symbolizuje éra Jiřího Svobody, který jde do voleb s babišovským heslem, že za Svobody je líp. Tak určitě.

Vyprázdněnost idejí korunoval budějovický primátor v anketě časopisu Respekt, kde prohlásil, že řeky jsou vlastně v Budějovicích na obtíž. Jak dobře by se nám hospodařilo, kdybychom neměli řeky. Nemuseli bychom zachraňovat tonoucí. Opravovat mosty. Stavět protipovodňová opatření. A nakonec bychom měli kde parkovat, když máme tak malý katastr. Uf. Skončeme to osmileté trápení.

 

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji v trafikách a na Alza.cz už od tohoto úterý!